Ja çfarë bëri Atifete Jahjaga kur aktivistët e VV-së “bllokuan” Dhurata Hoxhën

Derisa ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ishte duke folur në Javën e Gruas, asaj i është ndërprerë fjalimi nga tri vajza, të cilat duket se janë aktiviste të Vetëvendosjes.Më pas ish-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga është munduar t’i qetësoj gjakrat në korridoret e objektit në të cilën po mbahej Java e Gruas.

Ish- Presidentja shihet në video duke i qetësuar vajzat të cilat i ndërprenë fjalën ministres Dhurata Hoxha.

Pak minuta para se të nisë seanca për demarkacion, ky deputet i tha JO kësaj marrëveshje

Deputeti Lajqi ka thënë se do të votojnë kundër demarkacionit, por se paraprakisht duhet të ketë debat parlamentar, i cili nëse nuk ndodhë do të çojë tek pengimi i vazhdimit të seancësDeputeti i Lëvzjes Vetëvendosje, Ali Lajqi, ka thënë se nuk kanë ndryshuar qëndrim në raport me marrëveshjen për demarkimin e kufirit me Malin e Zi – rrjedhimisht do të votojnë kundër.Për Klan Kosovën ai ka deklaruar se fillimisht presin debat të mirëfilltë parlamentar për këtë çështje, i cili nëse nuk ndodhë, do të kundërshtohet dhe pengohet vazhdimi i seancës parlamentare, pas specifikuar mjetet që do përdoren.

Ndërsa deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi dhe deputeti i pavarur Korab Sejdiu kanë thënë se presin që marrëveshja të votohet sot dhe kjo sagë të mbarojë përfundimisht.

PDK në disponim, besojnë në kalimin e demarkacionit

Grupi Parlamentar i PDK-së është mbledhur në për të diskutuar edhe njëherë për seancën e sotme e cila është quajtur e jashtëzakonshme ku pikë e vetme e rendit të ditës është votimi i demarkacionit.Deputeti Bekim Haxhiu tha se PDK është unike sa i përket demarkacionit.Edhe pse ende nuk dihet se si do të votojë deputeti I kësaj partie Nait Hasani, Haxhiu është i bindur se edhe ai do të ketë qëndrim të njëjtë me kolegët e tij deputetë.

Tri herë është tentuar të mbahet seancë për demarkacionin por që ajo kishte dështuar për shkak se nuk kishte kuorum.Kundër demarkacionit deri më tani janë deklaruar deputetë të Listës Serbe, VV-ja, deputetët e ndarë nga VV që tashmë kanë formuar Grup të ri parlamentar si dhe deputeti i LDK-së Ramiz Kelmendi.

Ky është disponimi i deputetëve në takimin e AAK-së (Foto)

Grupi Parlamentar i AAK-së, është mbledhur në orën 15:00, për të diskutuar rreth seancës së sotme ku pritet votimi i demarkacionit me Malin e Zi.Kryeminsitri Haradinaj ka publikuar një foto nga ky takim ku deputetët nuk duken në disponim të mirë.Në takim është edhe deputetja e posa rikthyer në këtë parti Donika Kadaj Bujupi.

Deputetë të AAK-së, i kanë konfirmuar gjatë ditës Gazetës Blic i kanë shprehur besimin se demarkacioni do të kalojë sot.Ndonëse fytyra e Ramush Haradinaj në këtë foto nuk duket edhe aq optimiste, ani pse pohojnë se i kanë siguruar numrat./

Këta janë deputetët e parë që kanë arritur në Kuvend

Kur kanë mbetur më pak se një orë nga fillimi i seancës së jashtëzakonshme për Demarkacionin, tashmë në ndërtesën e Kuvendit kanë filluar të vijnë deputetët.Deputetët Visar Ymeri dhe Driton Çaushi janë parë tek kanë hyrë në ndërtesë. Në ndërtesën e Kuvendit ka arritur edhe deputeti i PDK-së Nait Hasani.Hasani nuk dihet se si do të votojë pasi që më herët ka deklaruar se do të votojë kundër.

12 deputetët e Grupit të Pavarur janë deklaruar kundër demarkacionit me Malin e Zi, njëjtë me ish kolegët e tyre nga Vetëvendosje.

Vjen edhe qëndrimi përfundimtar i AAK-së, për demarkacionin!

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj është pro ratifikimit të demarkacionit.Në një prononcim për lajmi.net, Selmanaj ka bërë të ditur se nuk ka ndryshuar qëndrim pasi kërkesa e tij që raporti i Shpejtim Bulliqit të përfshihet brenda projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes me Malin e Zi, është përmbushur.“Tani ne jemi në konsultime si Grup dhe do të jemi unik në qëndrime. Qëndrimi është im është njëjti”, ka shtuar Selmanaj.

Seanca për demarkacionin pritet të fillojë sot në orën 16:00.Koalicioni qeverisës ka deklaruar se i ka të gjitha votat për ratifikimin e marrëveshjes.

Edhe një deputet i thotë përfundimisht JO demarkacionit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka deklaruar se edhe sikur të ishte i bindur apo nën presion për të votuar demarkacionin me Malin e Zi, ai nuk ka të drejt t’i jap askujt këtë territor.Selimi ka thënë se marrëveshje për demarkacionin me Malin e Zi, nuk mund të korrigjohet, pasi njëra palë tanimë e ka votuar në Kuvend.“Kushti i demarkacionit për liberalizimin e vizave është i padrejtë dhe nuk mund të japim territor për këto gjëra. Edhe sikur unë të isha i bindur apo nën presion për të votuar, unë nuk kam të drejt t’i jap askujt territor dhe nuk ia jap vetës këtë të drejt në përputhje me të drejtën e deputetit“, tha ai në RTK.
Ai shtoi se nuk ka hasur qytetarë të përgjegjshëm që janë të gatshëm të japin territor por kam hasur qytetarë që janë në hamendje.

Një orë para seancës, aktivizohet VV-ja

Më pak se dy orë kanë mbetur nga koha kur pritet të fillojë seancë për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi.Kjo i ka aktivizuar anëtarë e aktivistë të VV-së të cilët po bëjnë thirrje për mos votimin e kësaj marrëveshje.Adnan Rrustemi nga kjo parti ka thënë se të gjithë e din se deklarata e nënshkruar mes presidentit Thaçi dhe Vujanoviq, nuk ka asnjë efekt juridik, dhe pikërisht kjo do duhej të ishte arsyeja e mos votimit të marrëveshjes.
“Përkundër se deklarata Thaçi – Vujanoviç nuk ka kurrfarë efekti juridik, aq më tepër pas ratifikimit të marrëveshjes pa korrigjuar paraprakisht gabimet, politikisht kjo deklaratë është pranim nga ana e Thaçit se demarkacioni si i tillë është gabim.” Ka thënë Rrustemi.Ai ka shtuar më tej se pranimi i gabimit nga ana e Thaçit do duhej ti binde që të gjithë për kundërshtimin e kësaj marrëveshje“Pikërisht pranimi i gabimit nga ana e Thaçit do të duhej te jetë arsye shtesë për mos ratifikim dhe jo argument për ta ratifikuar. Ratifikimi i demarkacionit pas kësaj dhe konstatimit edhe zyrtarisht nga Komisioni Bulliqi se humbim 8200 hektarë tokë, i bënë edhe më përgjegjës ligjërisht të gjithë ata deputetë që do ta votonin atë.” është shprehur Rrustemi.Seanca është thirr për orën 16:00, ndërsa LDK dhe PDK do të kenë takime të ndara një orë para seancës.
Të dy partitë do mbledhin deputetë e tyre ne orën 15:00./

Pak para se të fillojë seanca, Labinot Tahiri tregon qëndrimin e tij përfundimtar për demarkacionin!

Deputeti nga radhët e AKR-së, Labinot Tahiri ka thënë se do votojë për nënat që presin para Ambasadave në borë e nëpër shi.Ai në një postim në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se ata që e quajnë tradhtarë duhet të zgjohen dhe të shpallin luftë para Malit të Zi, e mos të lënë pastaj kohë të votohet deri në orën 16:00.Postimi i tij i plotë:
Sot, ose Esat Pasha ose Hero do të na quajnë disa nga pjesa e popullatës.
Nëse sot votohet nga dora ime, nuk do të thot qe jam trathtarë, por do të thot shpëtimtarë i mijërave nanave që presin para Ambasadave në Borë e nêpër shi.E ju që na quani trathtarë, nëse veq po mendoni se po e trathtojmë vendin, zgjohuni dhe shpallni Luftë pra Malit të Zi, edhe mos na e leni kohën me votu ne në orën 16:00, por po vijmë me ju ta mbrojmë kufinin.Unë jam i ri në politik, vetëm sa kam pa në parlament, shumica bëjnë skena mediale vetëmm për interesa të partisë.Edhe unë kam fëmijë, në shtëpi i kam, mund ti kërcenoni edhe ata! Mirpo, derisa na kercnoni neve disa nga ata që mund të na kërcenojnë, të njejtën gjë bejani edhe Amerikes dhe Evropës.Edhe nëse me quani nesër trathtarë, kam lënë vepra ku plot fëmijë më quajnë HEROOO.Ditën e mirë.Sakrificë për shpirtat e këtij atdheu!

‘Ramiz Kelmendi duhet të jap menjëherë dorëheqje’

Gazetari Adriatik Kelmendi ka reaguar ndaj deklaratave të deputetit të LDK-së, Ramiz Kelmendi në lidhje me marrëveshjen për Demarkacionin.Publicisti ka theksuar se Kelmendi si deputet nuk është zgjedhur t’i përfaqësoj interesat e familjes, por të qytetarëve.Shënimi i plotë:
Ramiz Kelmendi ndodhet brenda një keqkuptimi të madh! Ai nuk është deputet për t’i përfaqësuar interesat personale, të fëmijëve të tij ose të bizneseve të tij.Ai është në Kuvend për ta përfaqësuar vullnetin e votuesve dhe të qytetarëve të Republikës.Nëse ai për çfarëdo arsye me vetëdije heq dorë nga përfaqësimi i këtyre interesave në Kuvend, atëherë duhet të japë menjëherë dorëheqje dhe t’ia lirojë vendin dikujt që përfaqëson qytetarët dhe jo familjarët.