Edhe një deputet i thotë përfundimisht JO demarkacionit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka deklaruar se edhe sikur të ishte i bindur apo nën presion për të votuar demarkacionin me Malin e Zi, ai nuk ka të drejt t’i jap askujt këtë territor.Selimi ka thënë se marrëveshje për demarkacionin me Malin e Zi, nuk mund të korrigjohet, pasi njëra palë tanimë e ka votuar në Kuvend.“Kushti i demarkacionit për liberalizimin e vizave është i padrejtë dhe nuk mund të japim territor për këto gjëra. Edhe sikur unë të isha i bindur apo nën presion për të votuar, unë nuk kam të drejt t’i jap askujt territor dhe nuk ia jap vetës këtë të drejt në përputhje me të drejtën e deputetit“, tha ai në RTK.
Ai shtoi se nuk ka hasur qytetarë të përgjegjshëm që janë të gatshëm të japin territor por kam hasur qytetarë që janë në hamendje.

Një orë para seancës, aktivizohet VV-ja

Më pak se dy orë kanë mbetur nga koha kur pritet të fillojë seancë për ratifikimin e demarkacionit me Malin e Zi.Kjo i ka aktivizuar anëtarë e aktivistë të VV-së të cilët po bëjnë thirrje për mos votimin e kësaj marrëveshje.Adnan Rrustemi nga kjo parti ka thënë se të gjithë e din se deklarata e nënshkruar mes presidentit Thaçi dhe Vujanoviq, nuk ka asnjë efekt juridik, dhe pikërisht kjo do duhej të ishte arsyeja e mos votimit të marrëveshjes.
“Përkundër se deklarata Thaçi – Vujanoviç nuk ka kurrfarë efekti juridik, aq më tepër pas ratifikimit të marrëveshjes pa korrigjuar paraprakisht gabimet, politikisht kjo deklaratë është pranim nga ana e Thaçit se demarkacioni si i tillë është gabim.” Ka thënë Rrustemi.Ai ka shtuar më tej se pranimi i gabimit nga ana e Thaçit do duhej ti binde që të gjithë për kundërshtimin e kësaj marrëveshje“Pikërisht pranimi i gabimit nga ana e Thaçit do të duhej te jetë arsye shtesë për mos ratifikim dhe jo argument për ta ratifikuar. Ratifikimi i demarkacionit pas kësaj dhe konstatimit edhe zyrtarisht nga Komisioni Bulliqi se humbim 8200 hektarë tokë, i bënë edhe më përgjegjës ligjërisht të gjithë ata deputetë që do ta votonin atë.” është shprehur Rrustemi.Seanca është thirr për orën 16:00, ndërsa LDK dhe PDK do të kenë takime të ndara një orë para seancës.
Të dy partitë do mbledhin deputetë e tyre ne orën 15:00./

Pak para se të fillojë seanca, Labinot Tahiri tregon qëndrimin e tij përfundimtar për demarkacionin!

Deputeti nga radhët e AKR-së, Labinot Tahiri ka thënë se do votojë për nënat që presin para Ambasadave në borë e nëpër shi.Ai në një postim në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se ata që e quajnë tradhtarë duhet të zgjohen dhe të shpallin luftë para Malit të Zi, e mos të lënë pastaj kohë të votohet deri në orën 16:00.Postimi i tij i plotë:
Sot, ose Esat Pasha ose Hero do të na quajnë disa nga pjesa e popullatës.
Nëse sot votohet nga dora ime, nuk do të thot qe jam trathtarë, por do të thot shpëtimtarë i mijërave nanave që presin para Ambasadave në Borë e nêpër shi.E ju që na quani trathtarë, nëse veq po mendoni se po e trathtojmë vendin, zgjohuni dhe shpallni Luftë pra Malit të Zi, edhe mos na e leni kohën me votu ne në orën 16:00, por po vijmë me ju ta mbrojmë kufinin.Unë jam i ri në politik, vetëm sa kam pa në parlament, shumica bëjnë skena mediale vetëmm për interesa të partisë.Edhe unë kam fëmijë, në shtëpi i kam, mund ti kërcenoni edhe ata! Mirpo, derisa na kercnoni neve disa nga ata që mund të na kërcenojnë, të njejtën gjë bejani edhe Amerikes dhe Evropës.Edhe nëse me quani nesër trathtarë, kam lënë vepra ku plot fëmijë më quajnë HEROOO.Ditën e mirë.Sakrificë për shpirtat e këtij atdheu!

‘Ramiz Kelmendi duhet të jap menjëherë dorëheqje’

Gazetari Adriatik Kelmendi ka reaguar ndaj deklaratave të deputetit të LDK-së, Ramiz Kelmendi në lidhje me marrëveshjen për Demarkacionin.Publicisti ka theksuar se Kelmendi si deputet nuk është zgjedhur t’i përfaqësoj interesat e familjes, por të qytetarëve.Shënimi i plotë:
Ramiz Kelmendi ndodhet brenda një keqkuptimi të madh! Ai nuk është deputet për t’i përfaqësuar interesat personale, të fëmijëve të tij ose të bizneseve të tij.Ai është në Kuvend për ta përfaqësuar vullnetin e votuesve dhe të qytetarëve të Republikës.Nëse ai për çfarëdo arsye me vetëdije heq dorë nga përfaqësimi i këtyre interesave në Kuvend, atëherë duhet të japë menjëherë dorëheqje dhe t’ia lirojë vendin dikujt që përfaqëson qytetarët dhe jo familjarët.

Limaj flet për deputetët e “tërhequr”: Dijeni përgjegjësin që keni sot

Përkundër dilemave rreth votave për seancën e sotme të demarkacionit, kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj beson se demarkacioni do të përfundoj sot.
Limaj në një prononcim për Gazetën Blic, ka thënë se pritjet e tij janë që demarkacioni të marrë epilog dhe të ratifikohet sot“Pritjet janë që sot të kaloj marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi.
Është punuar shumë të arrihet deri të ky realitet i krijuar pas marrëveshjes se re me Malin e Zi.“ ka thënë Limaj.I pyetur rreth tërheqjes së votës nga deputeti i LDK-së, Ramiz Kelemdi si dhe paqartësisë së votës së Nait Hasanit nga PDK-ja, i pari i Nismës thotë se gjithsecili deputet sot duhet të reflektoj dhe të kuptoj përgjegjësit që ka.
“Ne besojmë në reflektimin dhe detyrat që kanë deputetët e Kuvendit të Kosovës, rëndësinë që ka kjo temë. Me kalimin e demarkacionit ne i japim një mundësi korrigjimit të gabimeve eventuale. Besoj sot që secili deputetët do të jetë në nivel të detyrave dhe përgjegjësive që kanë para vendit të tyre.
Pra, jam optimist për seancën e sotme.”
Limaj ka ftuar të gjithë deputetë që të votojnë demarkacionin dhe ti hapin vendit perspektiven evropiane.

Kelmendi ndryshon arsyen e mos pjesëmarrjes në seancë, thotë se ka probleme shëndetësore

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Ramiz Kelmendi ka ndryshuar sërish arsyen se pse nuk do të votojë marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi.Përderisa mbrëmë kishte thënë se nuk do votoj për shkak të kërcënimeve që iu kanë bërë familjes së tij, sot Kemendi ka thënë se nuk do shkoj në seancë për arsye shëndetësore.Kelmendi i ka konfirmuar Gazetës Blic se nuk do marrë pjesë në seancë për shkak të një trajtimi mjekësorë.
“Sot nuk mundem të jem prezent në seancë për shkak të trajtimit shëndetësorë” i ka thënë Kelmendi Gazetës Blic.

Ai ka thënë se zërat se ai do jetë në sallën e Kuvendit sot, nuk qëndrojnë.
“Nuk do jem fare prezent në seancë” ka thënë Kelmendi për Blic.
Seanca fillon nga ora 16:00, ndërsa AAK dhe PDK do mblidhen në takime të ndara që të dyja nga ora 15:00./GazetaBlic.

‘Këta dy deputetë shqiptar përfundimisht e votojnë demarkacionin’

Publicisti Astrit Gashi ka theksuar se dy deputetët shqiptar, ai i LDK-së Ramiz Kelmendi dhe ai i PDK-së, Nait Hasani do ta votojnë Demarkacionin.Ai në një shënim në Facebook tha se deputeti Kelmendi do ta mbajë një fjalim në Kuvend, derisa Nait Hasani do të jetë ‘rezervist’.Shënimi i plotë:
Ramiz Kelmendi ne fund e voton demarkacionin. Fjalimi i tij ne Kuvend paraprakisht do te jete denoncim per kercenimet qe ai i permend. Shteti e ka per obligim ti konfirmoj, ti percjelle ato dhe ta siguroj familjen e tij paraprakisht.Nait Hasani poashtu do te voton, por do te rri rezerve nese vota e tij do te jete e domosdoshme.Nuk e di a jane numrat a jo, sillen mes 79 e 81, sepse gjithcka eshte duke shkuar per tehu. Parasegjithash cilido qe do te jete rezultati final, shije e hidhut do te mbetet mos arritja e koncenzuesit te brendshem per nje teme strategjike. Dikujt po i duhet destabilitet i bute ne vend tere kohen.PS. Statusi eshte kombinim i informacionit dhe mendimit. Saktesia prandaj nuk eshte e garantuar

Lista Serbe pjesë e seancës, nuk konfirmohet vota e tyre

Deputetët e Listës Serbe do të jenë pjesë e seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ku pikë e rendit të ditës është çështja e ratifikimit të Demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, njofton Klan Kosova.Megjithatë ndonëse do të jenë pjesë e kësaj seance, ata kanë bërë të ditur që ende nuk janë përcaktuar rreth një vendimi se si do të votojnë për marrëveshjen e demarkacionit.

Deputetët e Listës Serbe do të jenë pjesë e seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ku pikë e rendit të ditës është çështja e ratifikimit të Demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, njofton Klan Kosova.Megjithatë ndonëse do të jenë pjesë e kësaj seance, ata kanë bërë të ditur që ende nuk janë përcaktuar rreth një vendimi se si do të votojnë për marrëveshjen e demarkacionit.

 

Armatoset Serbia, merr 2 aeroplanë nga Rusia

Dy aeroplanë transportues të llojit Antonov An-26 do të arrijnë në Serbi, dhe kjo do të bëhet falë marrëveshjes tekniko-ushtarake të arritur në mes të Serbisë dhe Rusisë.Këtë gjë e ka bërë të ditur ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin, transmeton gazetametro.net.Vulin ka folur para mediave me rastin e vizitës që zhvilloi në aeroportin ushtarak të Batajanicës, që gjendet afër Beogradit, ku po kryhen punimet në vazhdën e një kontrolli të përgjithshëm të avionëve që u dhuruan nga Rusia vitin e kaluar.

b92 raporton se ministri gjithashtu mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të aeroplanëve të trajnimit, që të hënën hynë në shërbim të Forcës Ajrore dhe të Mbrojtjes serbe.

Deputeti i Nismës jep paralajmërim, për eskalim të seancës

Deputeti i Nisëm Socialdemokratike, Haxhi Shala ka thënë se nëse demarkacioni me Malin e Zi nuk kalon, për vendin tonë do të shtyhet liberalizimi i vizave.Shala ka thënë se nëse situata eskalon dhe nuk miratohet demarkacioni, përgjegjësin e mban çdo deputet, por më së shumti Qeveria e Kosovës.“Nëse nuk kalon shtyhet procesi i liberalizimit të vizave dhe ne nuk e duam. Për këtë vit është hapi i fundit për liberalizimin e vizave. Partnerët e koalicionit kanë biseduar me deputetët e listës serbe dhe të Vetëvendosjes, dhe besoj që do të gjendet edhe një ose dy votë e cila po mungon. Qytetarët po e kërkojnë dhe ata duhet sot të bëjnë presion mbi deputetët”, tha ai në RTK.