DnV fton LDK-në dhe AAK-në të mos festojnë, mund të ketë befasi

Demokracia në Veprim ka vëzhguar edhe procesin e numërimit të votave në 43 vendvotime në Komunën e Istogut, ku është rivotuar për kryetar të komunës.Gjatë procesit të numërimit sipas DnV janë përfillur të gjitha procedurat e numërimit dhe gjithë procesi ka rrjedhur normalisht, përcjellë Klan Kosova.“Vendimet për shpalljen e votave të pavlefshme DnV i cilëson si të drejta. Përfaqësuesit e subjekteve politike dhe vëzhguesit e tyre nuk i kanë kontestuar rezultatet në vendvotimet të cilat DnV i ka vëzhguar”.

“Meqenëse numri i fletëvotimeve me kusht është më i lartë se sa diferenca e votave në mes të dy kandidatëve, DnV fton subjektet politike që të presin rezultatet zyrtare, të përmbahen nga festa dhe të presin numërimin e të gjitha fletëvotimeve”, thuhet më tej në komunikatë.

Tupanxhinjtë ia shohin ‘hajrin’ fitores së Dreshajt, ua vënë me mijëra euro në tupan! (FOTO/VIDEO)

Me t’u numëruar njëqind për qind të votave në Istog, ka nisur festa e qytetarëve të atjeshëm kur u dha lajmi se kandidati i AAK-së për të parin e kësaj komune kishte arritur të dal fitues i këtyre zgjedhjeve, shkruan GazetaBlic.Numër i madh i qytetarëve për orë të tëra shiheshin teksa po i afroheshin Dreshajt e po shkrepnin ‘selfie’ me të, e disa nuk ngurronin ta kapnin ngryk e ta përqafonin.Siç dimë të bëjmë vetëm ne për zgjedhje, as në Istog nuk munguan daullet e surlet, shkruan GazetaBlic.
Kamera e KosovaPress e cila po transmeton qe disa kohë drejtpërdrejt, ka kapur në një moment nga afër tupanin e njërit prej tupanxhinjve, ku shiheshin dy kartëmonedha me vlerë nga 500 euro, një tjetër në vlerë 100 euro, e mbi të një tjetër në vlerë 10 euro.

Siç duket kjo fitore e Dreshajt ka qenë një natë me fat për ta, pasi që një shumë e tillë e parave kërkon shumë mund për t’u fituar.Rezultatet preliminare të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, e kanë nxjerrë fitues Gani Dreshajn e AAK-së me 52 vota më shumë se kundër kandidati i tij nga radhët e LDK-së, Haki Rugova.

Ahmeti godet Visar Ymerin: Ike turpshëm, s’pate guxim të na shihje në sy!

Aktivisti i zëshëm i LVV-së, Valdrin Ahmeti në një shënim në Facebook e ka thumbuar liderin aktual të VV-së, Visar Ymeri për mos pjesëmarrje në seancë.Ai në një shënim në Facebook tha se “Visari sot nuk mori mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve qe te pakten per 3 vitet e kaluara kane ndjekur me perkushtim e vetemohim secilen detyre te shperndare nga Visari e vartesit e tij”.Shënimi i plotë:

Sot nuk pati 2 letra. Pati nje fjalim nga nenkryetarja Fatmire Kollçaku, dhe nje leter nga Albin Kurti.Poashtu pati edhe njehere nje komunikim te pasinqerte te Visar Ymerit. Komunikim permes fb-se. Pikerisht kur pritej nga Visari nje qasje unifikuese drejt zgjidhjeve te problemeve ne Levizje, ai nuk erdhi ne Keshill, por na tregoi permes fb-se se cfare mendonte.Ky komunikim i pasinqerte i Visarit me aktivistet e Levizjes eshte vazhdim i asaj qe filloi me deklaraten pas mbledhjes se kryesise ku doli ne konference dhe pa asnje sqarim tha se duhet te ndalen shkrimet e aktivisteve, anipse ato shkrime e komente ishin shprehje e shqetesimit te sinqerte te aktivisteve per ate qe po ndodhe ne Levizje.Ky komunikim i pasinqerte nga Visari vazhdoi edhe ne emisionin televiziv, ku aktivistet e Levizjes, per here te pare morren vesh qendrimet e Visarit per problemet e brendshme. Jo nga ndonje mbledhje e ndonje strukture te Levizjes, por nga emisioni televiziv.E sot, Visari, turpshem u mundua ta minoje mbledhjen e organit me te larte vendimmarres te Levizjes VETËVENDOSJE!, Keshillit te Pergjithshem.Visari sot nuk mori mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve qe te pakten per 3 vitet e kaluara kane ndjekur me perkushtim e vetemohim secilen detyre te shperndare nga Visari e vartesit e tij.Visari sot nuk morri mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve, e te jepte me te voglin sqarim per ato qe i kuptuam nga emisioni televiziv ku ishte.Duke pare emisionin e Visarit kam menduar qe Visari te pakten do te vinte ne keshill e te ballafaqonte mendimet me ata qe nuk pajtohet per gjerat qe nuk pajtohet.Por sot, me shume se diten e emisionit, Visari turpshem iku, per te hedhur balte mbi gjkthcka qe kemi ndertuar me vite ne Levizjen tone, bashke me te e gjithe te tjeret.Sot, Visari, turpshem tregoi qe ka vendosur te jete kryetari i nje klike te ‘te pushtetshmeve’ ne Levizje.Por poashtu sot u tregua qe Levizja nuk pranon shantazh e nuk dorezohet para asnje kercenimi dhe se nuk do te kete kurre ‘te pushtetshem’ te paprekshem.

Dreshaj: Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj

Fituesi raundit të tretë të zgjedhjeve në Komunën e Istogut, Gani Dreshaj nga radhët e AAK-së ka premtuar se do të jetë kryetar i të gjithë qytetarëve, pa asnjë dallim.Dreshaj, ka theksuar se Istogun do ta presin vetëm ditë të mira gjatë qeverisjes së tij.“Ju garantoj se Istogun e presin ditë të mira nën udhëheqjen tonë. Na qoftë puna e mbarë”, ka thënë Dreshaj, duke rikujtuar një deklaratë të më parshme ku citon se “Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj, apo jo? Ju pata thënë se sa herë të do Haki Rugova e mposhti në zgjedhje, apo jo?”
Ky është mesazhi i plotë i Dreshajt:Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj, apo jo?Ju pata thënë se sa herë të do Haki Rugova e mposhti në zgjedhje, apo jo?Këto i përkasin tani të kaluarës. Istogas të dashur, ju falënderojë përzemërsisht për besimin tuaj.
Ju premtoj se do të jem kryetar i të gjithëve, pa asnjë dallim.Ju garantoj se Istogun e presin ditë të mira nën udhëheqjen tonë. Na qoftë puna e mbarë!Rezultatet preliminare të KQZ-së e nxjerrin fitues Dreshajn, me 52 vota më shumë se sa kundërkandidati i tij nga radhët e LDK-së Haki Rugova i cili ka qeverisur Istogun në katër vitet e fundit. /Gazeta Blic/

Ja si mashtrohet Haki Rugova teksa po numëroheshin votat

Kandidati i LDK-së ishte i bindur për fitore sot gjatë rivotimit për kryetar të Istogut.Në selinë e LDK-së qysh herët kishte filluar festa madje duke ia uruar Rugovës qysh në fillim.Një telefonatë që mori sigurisht nga ndonjë komisionar i LDK-së Rugovës iu tha se është 900 vota para Dreshajt.

“900 e sa? A je i sigurt? Një mijë e diçka përpara ”, ishte biseda e Rugovës me personin në anën tjetër të telefonit.Pas kësaj informate simpatizantët e LDK-së filluan të festojnë. Por festa u mbeti në gjysmë. Kur po numërohej vendvotimi i 62-të Gani Dreshaj i AAK-së doli përpara. Nga rezultatet preliminare Gani Dreshaj ka marr 52 vota më shumë se Rugova.

LDK-ja këmbëngulë: Kanë ndodhur gabime teknike, Haki Rugova është fitues

Edhe pas përmbylljes së rezultatit preliminar të KQZ-së, LDK-ja këmbëngulë se fitues i zgjedhjeve në Komunën e Istogut do të jetë kandidati i tyre Haki Rugova. Kështu kanë bërë të ditur në një konferencë për media, kryetari i LDK-së Isa Mustafa dhe anëtari i kësaj partie Armend Zemaj.Sipas Mustafës, ende nuk ka fitues të zgjedhjeve pasi që rezultati është i ngushtë dhe si i tillë mund të ndryshojë në favor të Rugovës.

Ndëkraq Zemaj, me bindje është shprehur se Rugova do të jetë fitues i zgjedhjeve të sotme, pasi që sipas tij kanë ndodhur disa gabime teknike të cilat do të evitohen.“Kanë ndodhur disa gabime teknike dhe jam i sigurt se fitues i zgjedhjeve do të jetë Haki Rugova”, ka thënë Zemaj.Sipas të dhënave të KQZ-së, kandidati i AAK-së Gani Dreshaj ka marrë 52 vota më shumë se sa Rugova. /Gazeta Blic/

‘Haki Rugova është përpara’

Lideri i Lidhjes Demorkatike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se sot s’ka fitues të zgjedhjeve në Istog.Sipas tij, duke u bazuar në këtë rezultat, i cili është shumë I ngushtë, nuk ka fitues.Ai ka thënë se duhet pritur rezultatet përfundimtare, raporton Gazeta Blic.Ndërkaq, deputeti i LDK-së, Armend Zemaj ka thënë se fitues I zgjedhjeve në Istog është Haki Rugova, raporton Gazeta Blic.Sipas tij, janë bërë disa gabime në numërim, dhe Haki Rugova është përpara.Mirëpo, sipas rezultateve të publikuara nga KQZ fitues është Gani Dreshaj me 52 vota epërsi.

Pas përmbylljes së zgjedhjeve në Istog, kjo është partia e parë në Kosovë sa i përket komunave!

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës pas fitores në Istog del të jetë partia shqiptare që ka fituar më së shumti komuna, me gjithsejtë 8.Pas saj renditet Lidhja Demokratike e Kosovës me gjithsejtë 7 komuna.E treat radhitet, PDK e cila ka fituar gjithsejtë 5 komuna, raporton Gazeta Blic.

VV ka fituar tri komuna, derisa Nisma për Kosovën dhe Aleanca Kosova e Re, kanë fituar nga një komunë.Ndërkaq, dy komuna janë fituar nga kandidatët e pavarur.Lista Serbe, ndërkaq, është partia e cila ka fituar 9 komuna në nivel vendi.AAK: Decan, Junik, Gjakovë, Klinë, Obiliq, Suharekë, Rahovec dhe Istog– total 8LDK: Pejë, Lipjan, Fushë Kosovë, Viti, Gjilan, Podujevë, Vushtrri – total 7PDK: Drenas, Dragash, Kacanik, Shtime, Ferizaj – total 5Vetëvendosje: Prishtinë, Prizren, Kamenicë – total 3Nisma: MalishevëAKR: Mitrovicë e JugutPavarur: Sekenderaj, Hani i Elezit – total 2

 

Dëshpërohet LDK-ja, shikoni fytyrat e tyre pas marrjes së rezultatit (Foto)

Gani Dreshaj edhe zyrtarisht tani më është kryetar i ri në komunën e Istogut, pas rezultateve përfundimtare të publikuara nga KQZ-jaDerisa në kampin e Lidhjes Demokratike të Kosovës janë vërejtur fytyra të dëshpëruara pas marrjes së rezultatit. Aty ishin të pranishëm kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, Agim Veliu, Ismet Beqiri dhe shumë zyrtar të tjerë të partisë.Dallimi ndërmjet tyre ishte 52 vota.

Rezultati dramatik: Ja me sa vota epërsi fitoi Gani Dreshaj! Kjo është deklarata e tij e parë

Kandidati i AAK-së, ka arritur që ta fitoj garën për kryetar të Istogut pas një gare dramatike.Kur janë numëruar 100 për qind e votave, ai del të jetë fitues me 52 vota në raport me kundërkandidatin, Haki Rugova, raporton Gazeta Blic.Pas kësaj fitoreje, Dreshaj ka thënë se e ka deklaruar edhe më herët se ai do të mund cdo javë Haki Rugovën.Ai ka thënë se do të punoj për Istogun dhe për qytetarët e kësaj komune.Dreshaj ka thënë se sot merr fund krimi në KOmunën e Istogut, raporton Gazeta Blic.