Lirimi i “Dajës”, dhe kapja e shtetit nga shokët e Azem Sylës!

“Edhe akuzat, të cilat e kanë ngarkuar me keqpërdorimin e shumë milionave, si krim të organizyar lidhur me stërshitjen e tokave, na lënë të kuptojmë se këtë vepër nuk ka mundur ta kryejë gjithkush, pa qenë i fuqishëm dhe i lidhur me shumë struktura shtetërore. Në këto kohëra, kur shteti është i kapur për fyti nga këta që e udhëheqin shtetin, e që janë shokë të AzemSylës, u dëshmua sikur që u pa, se në seancën e parë të gjyqit vendor, AzemSyla u lirua nga burgu. Është e qartë se me këto struktura udhëheqëse të këtij shtetit, nuk ka shpresë se Kosova do të pastrohet nga krimi i organizuar. Edhe ndërkombëtarët qe sa kohë po kërkojnë që të luftohet krimi i organizuar si kushti i fundit për liberalizimin e vizave”, është shprehur më tej Hajrullah Tërnava.

Gjykatës Themelore në Prishtinë, i kanë mjaftuar vetëm 20 ditëpas marrjes së lëndës nga misioni EULEX, për të liruar nga masa e paraburgimit Azem Sylën, i cili akuzohet në rastin e njohur si “Toka”.

Gjykata ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për zgjatjen e masës së paraburgimit ndaj AzemSylës, duke e liruar atë që të mbrohet në liri.

Por, sipas njohësve të çështjeve juridike, sistemi i drejtësisë në Kosovë, është kapur nga politika. Sipas tyre, edhe Policia e Kosovës, është e kontrolluar dhe e dirigjuar nga politika.

Kelmendi: Prokuroria, gjyqësori dhe Policia, të dirigjuara nga pushteti

Duke folur në një prononcim për gazetën “Bota sot”, profesori Muhamet Kelmendi, ka thënë se përpos gjyqësorit dhe prokurorisë, të kapura nga politika, janë edhe Policia e Kosovës dhe institucionet tjera shtetërore.

Ai ka thënë se po vazhdohet praktika e ndjekur nga sistemi i ish-Jugosllavisë, përmes shantazhit dhe lidhjeve të ndryshme mes drejtësisë dhe politikës.

Image
Muhamet Kelmendi
FOTO GALERI
“Ka kohë që e kemi përcaktuar dhe unë për vete kam thënë qëështë një sistem i varur, i kontrolluar dhe i dirigjuarnga pushteti shtetëror. Të kapura janë jo vetëm sistemi i drejtësisë në këtë rast Prokuroria dhe gjyqësori, por të kapura janë edhe Policia e Kosovës dhe institucionet tjera. Kjo ka ardhur përmes faktit se gati të gjithë njerëzit që janë në udhëheqjen e këtyre institucioneve, që në kohën e UNMIK-ut, kanë qenë të kapur nga sistemi i vjetër i ish-Jugosllavisë nga persona të cilët, kanë qenë tëshantazhuar dhe të dëgjueshëm për shkak të kaluarës së tyre shumë të errët apo të rrezikshme dhe lidhjeve të ndryshme që kanë pasur nësystem. Kjo ka vazhduar me EULEX-in qëi ka vendosur prokurorët dhe gjyqtarët dhe pastaj ka vazhduar me pushtetin shterëror të Kosovës dhe sot po vërtetohet se po veprohet kryesisht në bazë të një sistemi të tillë”, është shprehur Kelmendi.

Ai ka theksuar se edhe lirimi i menjëhershëm iAzemSylës nga gjykatat vendore, lë të kuptohet se është vepruar në bazë të këtij sistemi.

“Shembull adekuat i kësaj natyre, është lirimi i menjëhershëm iAzemSylës, edhe pse ndoshta ka fakte për të mbrojtur lirinë e tij, sepse nuk e kemi lëndën që të konstatojmë raste të tilla, por nëse marrim parasysh faktin se deri dje lënda ka qenë në EULEX dhe sot ai është liruar nga gjykatat e vendit, lënë të kuptohet se kjo është e dyshimtë, sikur në rastin që e përmenda edhe më herët”, ka thënë profesori Muhamet Kelmendi.

Procedura gjyqësore ndaj Azem Sylës mund të zgjaste deri në 7 vjet

Edhe sipas njohësit të çështjeve juridike Blerim Burjani, vendimi i Gjykatës dëshmon se drejtësia në Kosovë mbetet e kapur nga politika. Madje ai ka thënë në një prononcim për gazetën “Bota sot”, se nuk ka shpresë për ndryshime, derisa ka përmendur se në Kosovë, asnjë zyrtar i lartë i shtetit, nuk është dënuar ende me aktgjykim të formës së prerë.

Image
Blerim Burjani
FOTO GALERI
“Çështja e rendit dhe ligjit dhe funksionimit të drejtësisë, është temë e cila nuk do të ketë efikasitet dhe as ndëshkim për asnjë njeri që merret me politikë. Kjo drejtësi mbetet e kapur dhe e pa shpresë për ndryshim, përderisa kjo klasë politike vazhdon të qeverisë me shtetin. Pra, deri më tani, asnjë zyrtar i lartë i shtetit, nuk është dënuar me aktgjykim të formës së prerë. Ky është fund. Nuk ka drejtësi dhe as procedurë normale gjyqësore e as vendim meritor gjyqësor. Pra, nuk pres fare efikasitet”, është shprehur Burjani.

Ai ka thënë se në raste si ky e Sylës, procedura gjyqësore ka mundur të zgjaste deri në 7 vjet.

“Në suaza të tilla, ku njerëzit shpallen të pafajshëm, mund të shkonte deri në 7 vjet procedurë, por këtu nuk ka send. Pra, këta njerëz duhet të padisin gjyqësorin, sepse këto janë shkelje të të drejtave të njeriut. Nuk mbahen njerëzit kot dhe në fund të lirohen.

Tërnava: S’ka pastrim të Kosovës, pa u futur në burg shokët e Azem Sylës

Ndërsa, eksperti i sigurisë,Hajrullah Tërnava, ka thënëse institucionet e Kosovës, nuk e kanë forcën për të dënuar të akuzuar si Azem Syla. Sipas tij, tani qartë shihet se kush i ka krijuar institucionet e Kosovës.

“Me skadimin e afatit të EULEX-it, lëndët e pakryera deri më tani iu dorëzohen institucioneve të Kosovës. Edhe atë ditë në rastin e hetimeve të lëndës “Toka”, ku si i dyshuar në procesin e hetimeve ishte AzemSyla, e për këtë lëndë u dha komunikata se ndërpriten hetimet e deritanishme dhe lënda kalon në kompetencë të institucioneve juridike të Kosovës. Në ato momente, mbretëroi një gëzim dhe aplaudimi të dyshuarve, sepse me këtë rast u nënkuptua se institucionet e Kosovës, nuk e kanë forcën për të dënuar këta të akuzuar, në këtë rast AzemSylën. Si të mos gëzoheshin, kur deri tani ishin të akuzuar nga një institucion ndërkombëtar, e tani kompetenca e gjykimit po u ipet vendorëve. Tani qartë dihet se kush i ka krijuar këto institucione të Kosovës, prandaj, pse mos me u gëzua këta që deri tani ishin si dyshuar”, ka thënëTërnava.

Më tej, eksperti i sigurisë ka thënë se akuzat të cilat e kanë ngarkuar Sylën, ka lënë të kuptohet se kjo vepër nuk është mundur të kryhej pa qenë i fuqishëm dhe i lidhur me struktura shtetërore.

Image
Hajrullah Tërnava
FOTO GALERI
Ai ka thënë se shteti i Kosovës, është “kapur për fyti” nga shokët e AzemSylës, duke theksuar se nuk ka shpresë që Kosova të pastrohet nga krimi i organizuar.

“Edhe akuzat, të cilat e kanë ngarkuar me keqpërdorimin e shumë milionave, si krim të organizyar lidhur me stërshitjen e tokave, na lënë të kuptojmë se këtë vepër nuk ka mundur ta kryejë gjithkush, pa qenë i fuqishëm dhe i lidhur me shumë struktura shtetërore. Në këto kohëra, kur shteti është i kapur për fyti nga këta që e udhëheqin shtetin, e që janë shokë të AzemSylës, u dëshmua sikur që u pa, se në seancën e parë të gjyqit vendor, AzemSyla u lirua nga burgu. Është e qartë se me këto struktura udhëheqëse të këtij shtetit, nuk ka shpresë se Kosova do të pastrohet nga krimi i organizuar. Edhe ndërkombëtarët qe sa kohë po kërkojnë që të luftohet krimi i organizuar si kushti i fundit për liberalizimin e vizave”, është shprehur më tej HajrullahTërnava.

Ai ka shtuar se nuk ka luftim të krimit të organizuar në vend, derisa të mos ndërrohet në tërësi struktura udhëheqëse e shtetit.

“Pa u ndërruar në tërësi kjo strukturë udhëheqëse e këtij shteti, nuk ka luftim të krimit të organizuar, sepse çdo luftim ndaj krimit të organizuar, vet të mëdhenjtë e këtij shteti do të gjenden prapa grilave të burgjeve. Prandak, pa ndërrime thelbësore të institucioneve të drejtësisë, e që nuk iu japin llogari sikur tani të mëdhenjëve, por i kryejnë punët e tyre pavarësisht asaj se kush i ka kryer ato veora, nuk mund të flitet për një drejtësi të vërtetë dhe jo si këto të deritanishmet që janë në shërbim të mëdhenjëve të shtetit”, ka përfunduar për gazetën “Bota sot”, eksperti Tërnava.

Ndryshe, Syla akuzohet për vepra penale duke përfshirë Krim të organizuar; Pastrim i parave; Marrje të mitos; Mashtrim i rëndë; Mashtrim në detyrë; Nxjerrje të vendimeve gjyqësore të kundërligjshme; Keqpërdorim i pozitës zyrtare; Legalizimi i përmbajtjes së falsifikuar dhe Evazion fiskal”.

Ads by Revcontent
From the Web
Dieta Më E Mirë Për Përtacët! Pa Stërvitje! Mënyra Më E Sigurt!
Si e përmirësova shikimin tim për dy javë

‘Hallakatet’ edhe Baby G! Kësaj radhe e tepron duke provokuar (Foto)

Këngëtarja Baby G njihet si një prej këngëtareve më atraktive të skenës, shkruan GazetaBlic.Bukuroshja shqiptare e cila jeton në Londër, shpeshherë ekspozohet më shumë se që duhet, duke provokuar kështu ndjekësit e saj të cilët janë të shumtë.

Por, me paraqitjen e radhës ajo ka habitur të gjithë! Ndonëse në pjesën e sipërme ka veshur një bluzë të shkurtër, pjesa e poshtme është e gjitha në ‘rrjetë’ të zezë, duke ndezur kështu ndjekësit e saj meshkuj.

Lekaj: I kemi votat edhe pa Ramiz Kelmendin

Pal Lekaj thotë se edhe pa deputetin e LDK-së, Ramiz Kelmendin, koalicioni qeverisës i ka votat dhe Demarkacioni kalon sot.Koalicioni qeverisës ishin të bindur se dita e parë e pranverës do të ishte edhe ditë e ratifikimit të Demarkacionit. Pas disa dështimesh, së fundmi, potencohej se janë mbledhur 80 votat e nevojshme për demarkacionin, prandaj edhe ishte thirrur seanca. Mirëpo një deklaratë e papritur e deputetit Kelmendi se nuk do ta votojë Demarkacionin, çrregulloi përllogaritjet.Edhe ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj kishte deklaruar se janë votat e nevojshme dhe po pritet që seanca e sotme për të dalë në votim.
Gazeta Express ka kontaktuar sot Lekajn për ta pyetur nëse tërheqja e deputetit të LDK’së, Ramiz Kelmendi, rrezikon që sot të kalojë demarkacionit.“E kam thënë dhe po e përsëris se shpresoj që sot do te ratifikohet marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi”, ka thënë Lekaj.Deputeti Kelmendi deklaroi mbrëmë në emisionit “DPT te Fidani” se nuk do ta votojë Demarkacionin, pasi është kërcënuar ai dhe familja e tij dhe pa i kërkuar falje personat që e kërcënuar, ai nuk mund ta votojë demarkacionin.Lidhur me këtë, Lekaj ka thënë se deputetët duhet të mendojnë perspektivën evropiane dhe liberalizimin e vizave që pasojnë me t’u ratifikuar demarkacioni.“Te të gjithë deputetët do te mbizotërojë arsyeja qe është krijuar një realitet i ri dhe që bashkërisht duhet te mendojmë për perspektiven Evropiane dhe lëvizjen e lire te qytetareve”.Lekaj ka thënë se edhe pa Ramiz Kelmendin, janë 80 vota për demarkacion dhe sot pritet të ratifikohet.Sot do të jetë tentativa e katërt për t’u votuar marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi në Kuvendin e Kosovës. Deri më tani pro demarkacioni janë deklaruar partitë shqiptare të pozitës dhe minoriteteve joserbe, ndërsa Lista Srpska ka qëndrim kundër.Nga opozita, LDK (tash pa Ramiz Kelmendin) ka qenë pro Demarkacionit që nga fillimi, ndërsa kategorikisht kundër ka dalë Lëvizja Vetëvendosje, si dhe Grupi i Deputetëve të Pavarur.

Pa vota për demarkacionin, deputeti i LDK-së kërkon shkarkimin e Qeverisë

Deputeti i Lidhjes Demokratikë të Kosovës Haxhi Avdyli, i është përgjigjur me tone serioze, pyetjeve të gazetarëve rreth qëndrimit unik ose jo të LDK-së për demarkacionin.Avdyli ka thënë se pyetje do duhej ti shtroheshin koalicionit qeverisës se si një qeveri ka vetëm 50 vota, dhe jo LDK-së, se a është ajo unike ose jo.Meqenëse një numër i madh i gazetarëve kryesisht të portaleve vazhdimisht janë duke më pyetur a i ka LDK numrat, a është LDK unike , a e voton LDK demarkacionin.
Përgjigjja: Para se të pyetet LDK a i ka numrat pyetja duhet shtruar si mundet të qeverisë një koalicion me 50 vota, si është e mundshme që minimumi që një qeveri në Kosovë duhet ti kishte 61 vota për të funksionuar ,ajo s’po arrin as 50 deputet ti siguroi për të funksionuar. Nëse ky koalicion do i kishte 61 vota vetëm edhe 19 vota te opozitës do i mjaftonin.
Kjo qeveri sot humb arsyen e ekzistencës se saj nëse as sot nuk ka minimumin e 61 deputetëve.“ ka thënë Avdyli.

Ai madje ka shkuar edhe më tej duke thënë se Qeveria do duhej ta shkarkonte vetën, ngase me 50 deputet nuk mund të qeverisë.
Ndërsa ka thënë se LDK është unikë në qëndrimin e saj.“Ajo sot duhet ta shkarkoi veten sepse me 50 deputetë nuk qeveriset. Prandaj sot çdo pyetje duhet shtruar për koalicionin a ka 61 deputetët dhe opozitës duhet shtruar pyetjen a i keni 19 vota për të na ndihmuar për te kaluar ky ligj. Përndryshe LDK është unike dhe do veproi si një trup i vetëm ,gjithmonë në interes të qytetarëve të saj.” ka shkruar Advdyli.Dilemat rreth votave të LDK-së i ka ngritur deputeti i kësaj partie Ramiz Kelemndi i cili ka thënë se nuk do marrë pjesë në seancë dhe nuk do ta votojë demarkacionin/GazetaBlic/

‘Mos iu bëni presion deputetëve, sepse ata janë si delet. Identifikojeni çobanin’

Analisti politik, Ilir Ibrahimi ka reaguar ndaj presionit që po u bëhet deputetëve.Ai në një shënim në Facebook ka thënë se presioni duhet të drejtohet drejt shefave të partive, sepse ata janë që në fakt vendosin për gjithçka.Shënimi i ploitë i Ibrahimit:

Mos ju bëni presion deputetëve për demarkacion por atyre që i kontrollojnë ata.

Shumica janë si delet-nga ti drejtojë bariu, andej shkojnë.Prandaj më e rëndësishmja në këtë punë është të identifikohet Çobani

Mbledhje urgjente e AAK-së!

Ikja e disa votave të cilat mendoheshin si të sigurta deri ditën e djeshme, ka vënë sërish në siklet partinë e kryeministrit Ramush Haradinaj.Vota e tërhequr e deputetit të LDK-së, Ramiz Kelmendit dhe ajo “e pasigurt” e Nait Hasanit të PDK-së ka bërë që AAK të mbledh sot grupin parlamentar vetëm një orë para seancës së Kuvendit për të parë se ku janë më numrat dhe çka do ndodh në me seancën.Deputetja e AAK-së Time Kadrijaj i ka thënë Gazetës Blic se në orën 3:00 do mblidhet grupi parlamentar dhe do analizojnë situatën e krijuar.

“Në orën 3:00 grupi parlamentar i AAK-së sot të ketë një mbledhje dhe aty do të informohemi për ngjarjet rrjedhat dhe krejt çka ka ndodh. Individualisht ne nuk kemi ndonjë qëndrim por do shohim në mbledhje se çka po ndodh” ka thënë Kadrjaj.E pyetur për tërheqjen e votës nga deputeti Kelmendi dhe mundësia që edhe vota e deputetit të PDK-së Nait Hasanit të jetë kundër, Kadrijaj ka thënë se tani askush nuk ka arsye që të votoj kundër marrëveshjes që sot do vihet në Kuvend.“Sot nuk ka arsye që deputetë mos me votu edhe ata që e kanë kundërshtu ngase tash është një momentum i ri, aneksi i nënshkrimeve të presidentëve na jep mundësi me korrigju, dhe me korrektu kufirin dhe kjo është ajo çka edhe e kemi kërku ne kur kemi qenë në opozitë, andaj s’ka arsye për mos me votu”
Krerët e shtetit kanë punuar intensivisht që të arrijmë ta kalojmë këtë marrëveshje, por ta shohim sot çka do ndodh” ka thënë Kadrijaj për Gazetën Blic.Seanca është thirr për në orën 16:00, ndërsa edhe një votë tjetër nga LDK është pezull, meqenëse deputetja Mimoza Kusari Lila, nuk ndodhet në Kosovë./GazetaBlic/

Edhe një votë i ‘shtohet’ marrëveshjes për Demarkacionin!

Deputetja e Alternativës, Mimoza Kusari- Lila është lajmëruar nga Aeroporti.Ajo në një shënim në Facebook ka thënë se “vota për lëvizjen e lirë ka ateruar në Kosovë”.Sipas saj, vota e saj është pro Demarkacionit dhe se ajo është kthyer për të votuar në Prishtinë, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë:Vota për lëvizjen e lirë ka ateruar në Kosovë. Unë lëviz e lirë dhe njejtë duhet të lëvizin të gjithë Kosovarët. Vota ime është “PËR” Demarkacionin dhe unë jam kthyer në Prishtinë për ta votuar

LAJMI I FUNDIT: Sigurohen votat për Demarkacionin?!

Gazeta Blic nga burime të brenda Qeverisë ka marrë vesh se aktualisht koalicioni i ka siguruar votat për votimin e demarkacionit me Malin e Zi.Sipas burimeve, pritet që sipas të gjitha gjasave sot të marrë fund çështja e demarkacionit.“Në këtë moment i kemi arritur 80 votat e nevojshme për miratimin e demarkacionit me Malin e Zi. I kemi zotimet se asnjë votë më nuk do të tërhiqet. Po punohet që të ketë edhe një ose edhe dy vota më shumë, në mënyrë që votimi mos të dështoj në momentet e fundit”, tha ky burim i Gazeta Blic.
Në anën tjetër, Gazeta Blic ka raportuar më herët se edhe Ramiz Kelmendi do ta votoj Demarkacionin, derisa vetë deputeti i LDK-së, ka thënë për media se ai nuk ka një qëndrim definitive për këtë çështje.Në anën tjetër, merret vesh se PDK ka arritur që ta bind edhe deputetin Nait Hasani, i cili ishte i pavendosur për votën e tij.Megjithatë, as Hasani e as nga PDK nuk kanë dashur të flasin nëse i kanë të gjitha votat e sigurta.Aktualisht votat e PDK-së, AAK-së, Nismës, LDK-së dhe të minoritetit joserb si dhe të deputetes Donika Kadaj- Bujupi bëjnë gjithsejtë 79.Merret vesh se një deputet i Listës Serbe është zotuar se do të votoj pro Demarkacionit, duke i bërë kështu 80 vota të mjaftueshme për kalimin e kësaj marrëveshjeje.Vetëvendosje ka paralajmëruar votë kundër, njëjtë siç ka paralajmëruar edhe Grupi i Deputetëve të Pavarur.Në anën tjetër, ambasadori amerikan në Kosovë edhe njëhërë ka bërë thirrje që të votohet kjo marrëveshje.Delawie shkruan në Twitter se deputetët e Kosovës duhet të dëgjojnë shqetësimet e qytetarëve të Kosovës për papunësinë dhe liberalizimin e vizave dhe duhet ta ratifikojnë Demarkacionin qysh sot.“Raporti i KDI-së shfaq edhe një herë shqetësimet e rinisë Kosovare për papunësinë dhe liberalizimin e vizave. Deputetët e Kosovës duhet ta kalojnë Demarkacionin tani, dhe të tregojnë që janë duke ndëgjuar këto shqetësime serioze të qytetarëve të Kosovës” shkruan Delawie.

Arrestohet Genc Meraku, ish kandidati për të parin e Prishtinës

Arrestohet Genc Meraku, ish kandidati për të parin e Prishtinës
Është arrestuar Genc Meraku, ish kandidat për Kryetar të Prishtinës.Sipas burimeve të Indeksonline, Meraku ka shtënë me armë në banesën e tij.

Policia e Kosovës ka vendosur 48 orë mbajtje për Merakun, i cili njëherësh njihet edhe si pjesë e Zero Pozitive në Kosovë.

Tërhiqet pak Ramiz Kelmendi: Nuk mund të jap qëndrim definitiv për Demarkacionin

Ende po vazhdon të mbetet e paqartë nëse sot do të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi. Kjo për shkak se koalicioni qeverisës nuk e ka të sigurt votën e 80-të.Lidhja Demokratike e Kosovës e cila është deklaruar pro ratifikimit të kësaj marrëveshje, është duke pasur mospajtime me deputetin Ramiz Kelmendi. Ky i fundit deklaroi mbrëmë se nuk do të marrë pjesë në seancën e demarkacionit me arsyetimin se është kërcënuar.Por votën e tij ‘kundër’, po e mohon shefi i Grupit Parlamentar të kësaj partie, Avdullah Hoti, sipas të cilit Kelmendi do të votojë marrëveshjen.

Kelmendi gjatë një prononcimi për lajmi.net prapë nuk e ka bërë të qartë qëndrimin e tij.“Definitiv nuk mund të jap qëndrim sepse na në Rugovë themi se “Burri lua e Guri jo”, por mundem me nda qëndrimet e mia. Unë gjithmonë kam qenë kundër Demarkacionit, jo që kom besu që Demarkacioni është keq, por që ndaj shqetësimin tim ndaj votuesve dhe bashkëvendasve ku jetoj unë, dhe gjithmonë vota ime është në interes të Kosovës, mirëpo edhe në interes të bashkëvendasve të mi.”“Nuk mund të hy unë në vendbanimin tem e mos me fol kërkush me mu sepse un kinse e paskam ndihmu humbjen e territorit”.Tutje, ai ka treguar për kërcënimet që i ka marrë nëse e voton demarkacionin.“E dyta është se zyrtarisht kom tregu që kërcënimi që më është ba mu e anëtarëve të familjes nuk ndij fare, por është e vështirë sepse janë ba dy kërcënime, nga “syri i popullit” që jam në listë për likuidim dhe kërcënimi tjetër që nuk di prej kujt me u rujt, por pamarrë parasysh këto unë s’e kam dert, por kërcënimi ndaj anëtarëve të familjes që nuk kan fare ndikim është problemi. Kur nisem për parlament mua më duhet me i shiqu anëtarët e familjes dhe ata me më kqyr mu se a po shkon baba me e qu gishtin që dikush nesër me na likuidu, që kinse jemi tradhtar, kam kërku që nocioni tradhtar për votuesin e Demarkacionit nuk është ma, kom kërku që edhe ata që e ka nxit këtë nocion duhet me dalë e me thanë që tash jemi patriotë”, ka thënë Kelmendi për lajmi.net.“Kam kërku edhe nga njerëzit që janë shku me i thanë se ata nuk kanë shku me iniciativa të veta, apo i ka qu dikush në atë formë që me ma shtu frikën, që të shkojnë me ju thanë atyre njerëzve që ai kërcënim nuk vlen ma, se tash je patriot, kjo është problemi nuk ka të bëjë me faktin që un nuk besoj në Demarkacion por ka të bëjë vetëm me sigurinë e familjes time”.