Haradinaj i gatshëm të shkojë në zgjedhje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se është i gatshëm të shkojë në zgjedhje të reja parlamentare.Duke folur për opozitën, ai tha se nëse ata e shohin se Qeveria po bën punë të keqe, “le të na mëshojnë”.“Unë jam i interesuar të gjejë gjuhë të përbashkët me opozitën”, tha Haradinaj në një intervistë për Interaktiv të KTV-së.
“Është e drejtë e tyre që të vazhdojnë me mocionin e mosbesimit”, tha Haradinaj duke iu referuar paralajmërimit për rrëzim të Qeverisë nga LDK.“Kushdo që e vlerëson se duhet të shkojmë në zgjedhje, unë jam i gatshëm. Është e mirëpritur”, u shpreh ai.

Kjo është deklarata e Haradinajt për Gjykatën Speciale

Organizatat e Veteranëve të Luftës së UÇK-së kanë nisur një peticion përmes së cilit po kërkojnë anulimin e Gjykatës Speciale.E kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se i kupton shqetësimet e tyre dhe thotë se Kosovës i është bërë padrejtësi me këtë gjykatë.“Nëse do të isha nxitës unë, apo presidenti Thaçi, do të shkoja ta nënshkruaja atë peticion. E kuptoj shqetësimin dhe mospajtimin e tyre. Unë jam deklaruar se si kryetar qeverie, nuk do ta dështoj Kosovën. Mendoj se ka shumë padrejtësi me këtë Gjykatë. Mendoj se vendimi për themelimin e Gjykatës nuk mund të ndryshojë”, tha ai në një intervistë për Interaktiv të KTV-së.
Ai thotë se nuk e di nëse është në listën e të dyshuarve nga Gjykata Speciale, por thotë po ashtu se nuk ka kuptim që t’i iket drejtësisë.“Kur kam qenë në pyetje unë, dhe nuk e di a jam akoma… Për mua, ikja nga drejtësia s’ka kuptim, s’ka askush pse të shqetësohet për këtë. Kalon edhe kjo. S’kemi arsye tani ta koritim Kosovën pasi kemi bërë luftë të drejtë. Gjykata është e padrejtë, por Parlamenti ynë e ka votuar dhe obligimet ndaj saj unë nuk i dështoj. Por, nëse ndryshohet Ligji, unë e respektoj. Por, besoj se Kosova nuk do ta dështojë obligimin e saj karshi drejtësisë ndërkombëtare”, deklaroi kreu i ekzekutivit kosovar, Ramush Haradinaj.Ai tha se edhe për demarkacionin, e edhe për Gjykatën Speciale, na është kërkuar nga faktori ndërkombëtar që të votohen, por në fund na thonë “është vendimi juaj”.

KY ËSHTË SNAJPERISTI I UÇK-SË NË KOSOVË E MAQEDONI, TANI AKTIVIST I VETËVENDOSJES! (FOTO)

Salih Zyba është aktivist shembullor i LVV. Ai është luftëtar i lirisë, pjesëmarrës në tri luftëra çlirimtare, në Kosovë, Luginë e Maqedoni.

Salihu ka punuar në Ministrinë për Punë dhe Mirëqenie Sociale nga marsi i vitit 2003 gjer më 28 nëntor të vitit 2006, kur lagrohet nga puna shkaku i përfshirjes së tij në aktivitetet e Lëviyjes Vetëvendosje.

Salih Zyba është ish ushtar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, dhe Ushrisë Çlirimtare Kombëtare. Aktiviteti i tij politik është i lidhur me KAN-in, dhe qysh nga themelimi edhe me Lëvizjen Vetëvendosje.

Austria – vend joserioz, sall 13 ministra, pa zëvendësministra

Kosova është rreth 11 mijë kilometra katrorë e madhe. Tamam nuk dihet sa është e madhe republika jonë e vogël, sepse demarkacioni me Malin e Zi nuk është kryer ende. Po ashtu nuk dihet sa e kanë gërryer nga brenda Kosovën çlirimtarët e saj – me gurthyes, privatizime skandaloze, afera korruptive, shitje resursesh etj. Një gjë është e sigurt: Austria është 83’882 kilometra katrorë e madhe – ose shtatë herë më e madhe se Kosova. Ose tetë herë. Këto s’janë kohë të matematikës, për pak s’po e këqyrim.

Me rëndësi: Austria është bukur e madhe dhe në territorin e saj do të zinin vend nja shtatë apo tetë Kosova. Austria ka 8,4 milionë banorë (saktë: 8’401’940). Në këtë vend flitet gjermanisht, por në disa rajone edhe sllovenisht, kroatisht dhe hungarisht. 63,5 për qind e banorëve janë të krishterë (60 për qind katolikë, 3,5 protestantë), 6,9 për qind myslimanë, 0,2 për qind hebrenj, 27,6 janë ateistë. Austria ka 9 lande, Kosova ka 38 komuna. Apo ndoshta janë 40. Për të fituar ndonjë votë politikanët tanë brenda natës themelojnë komuna të reja. Për të marrë votat e deputetëve serbë në Kuvend atyre shpejt mund t’u premtohet që Prilluzha do të bëhet komunë.

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Austrisë është – ndaleni frymën – 349,3 miliardë euro. Prodhimi i Brendshëm Bruto i Kosovës nuk i kalon 7 miliardë dollarë. Papunësia në Austri është 5,6 për qind. Me një PBB nominal për kokë banori prej 3’244 euro Kosova është vendi i tretë më i varfër i Europës – para Ukrainës dhe Moldavisë. Anketat e vitit 2016 kanë treguar se gjysma e popullsisë së Kosovës e konsideron si të mundshme që gjatë vitit nuk i mbulon përherë nevojat elementare. Rroga mestare është mes 350 deri 450 euro. Papunësia sillet rreth 30 për qind, ndërsa te të rinjtë kalon 50 për qind. Ekonomia informale (rreth 30 për qind e PBB-së) dhe krimi i organizuar janë tejet të pranishme. Klientelizmi, korrupsioni dh oligopolet vazhdojnë të jenë pengesa për zhvillimin ekonomik të Kosovës.

Nuk është e vërtetë se në Austri nuk ka korrupsion. Por së paku ka sistem të drejtësisë që funksionon. Këto ditë ka filluar procesi gjyqësor kundër një ish-ministri të financave dhe bandës së tij për shkak të korrupsionit. Në Kosovë ministrat janë të paprekshëm, madje edhe kur në procedura kriminale shesin resurset shtetërore dhe në vend se të përfundojnë në burg – ulen sërish në kolltukë të qeverisë. Vetëm nga turizmi në vitin 2016 Austria ka arkëtuar rreth 22 miliardë euro.

Siç po e vëreni, lexuese të nderuara, lexues të nderuar, Austria është vend i pasur. Megjithatë, Austria nuk ka shumë ministri. Të hënën presidenti i vendit inauguroi qeverinë e re me 13 ministra. Në Bashkimin Europian Austria konsiderohet si vend me burokraci mjaft të majme, por prapë – kabineti i kancelarit Sebastian Kurz ka vetëm 13 ministri. Dikush nga Kosova mund të pyes: e sa zëvendësministra i ka kjo qeveri e Austrisë? Përgjigjja: asnjë!

Kosova ka 20 apo 21 ministri, një dreq e di. Kosova ka 69 apo 70 apo 71 zëvendësministra. Këtë nuk e di as ai që i ka emëruar, e lëre më qytetarët, me paratë e të cilëve bëjnë qejfin zëvendësministrat. Ka një lajm të mirë në fund të këtij viti: një këshilltar i kryeministrit në kushte të anonimitetit absolut ka treguar se nga 1 janari do të fillojë emërimi i zëvendësve të zëvendësministrave. Do të emërohet për çdo ditë nga një. 365 deri në fund të vitit 2018. Pastaj nga viti 2019 zëvendësministre do të emërohen edhe valltaret e një klubi të natës në Hamburg, shefi i të cilit ofroi krejt ekspertizën e tij për të qeverisur Istogun dhe për pak dështoi. Ne jemi vend serioz, Austria është joserioze. 13 ministra.

“LDK-së i duhet bashkërendim me VV-në për ta rrëzuar Qeverinë”

Haki Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka fituar edhe një mandat si kryetar i komunës së Istogut. E pas fitores, lideri i LDK-së, Isa Mustafa ka dalë me një porosi për kreun e Qeverisë, Ramush Haradinaj.

Ai ka thënë se kjo qeveri nuk e ka gjatë.

“Të gjitha vendimet nga kjo qeveri janë joligjore”, ka thënë Mustafa.

Pa ia përmendur emrin, ka thënë se pret koordinim me Vetëvendosjen për mocion mosbesimi.

“Ne do të bisedojmë me grupin tjetër parlamentar dhe partitë tjera parlamentare dhe për mocionin ju njoftojmë me kohë. Ne nuk do ta lejojmë kaq gjatë këtë qeveri”, ka thënë Mustafa.

Lidhur me një deklaratë të tillë dhe mundësinë që të sillet mocioni në Kuvend, për gazetën “Bota sot”, analisti politik Nexhat Haziri ka thënë se kjo është më shumë e bazuar në gjendjen nëpër të cilën po kalon Kosova dhe se edhe brenda koalicionit qeverisës e kanë pranuar paqëndrueshmërinë që kanë.

Nexhat Haziri“Deklarata a kreut te LDK-se, Isa Mustafa, kujtoj se më shumë është e bazuar në gjendjen nëpër të cilën po kalon vendi, se sa është e nxitur apo e frymëzuar nga fitorja e subjektit që ai e drejton në procesin e rivotimit në Komunën e Istogut. Është fakt që tashmë pranohet edhe nga vetë disa partnerë të qeverisë Haradinaj që ky koalicion është i paqëndrueshëm dhe jofunksional, i cili si i tillë sikur ka pësuar një “kapsllëk””, është shprehur ai.

Sipas Hazirit, ka shumë arsye pse qeveria nuk duhet të vazhdojë tutje, por që për ta rrëzuar atë, LDK-ja duhet të ketë bashkërendim me VV-në. “Procedurat e mëdha politike dhe të rëndësishme që e presin vendin qysh në muajt e parë të vitit 2018, siç janë demarkimi i kufirit me Malin e zi, ndërmarrja e hapave serioz në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, aktakuzat e para të Gjykatës speciale, janë procese këto që bartin kreditë në rrugën e Kosovës drejt integrimeve euro-atlantike, sidomos për liberalizimin e vizave, e që kjo qeveri nuk ka kapacitete as politike e as të vendimmarrjes për përmbushjen apo realizimin e tyre. Dhe, marrë parasysh këtë por edhe pakënaqësinë e qytetarëve gjithnjë në rritje ndaj qeverisë Haradinaj, bën që deklarata e Mustafës të jetë shumë reale. Megjithatë se për të iniciuar mocion kundër qeverisë Haradinaj, LDK-së i duhet një bashkërendim të aktiviteteve edhe më partinë tjetër opozitare LVV-në”, ka deklaruar Nexhat Haziri për “Bota sot”.

DEPUTETI I AAK-SË: DIKUSH NË KQZ PO IA BËN “BURGUT ME SY”

Deputeti i AAK-së: Dikush në KQZ po ia bën “burgut me sy”

Duke u ngutur për të publikuar sa më shpejt rezultatet e zgjedhjeve për kryetar të Istogut, KQZ-ja bëri një gabim të rëndë duke shpallur gabimisht fitues kandidatin e AAK-së Gani Dreshaj, edhe pse ai në formularët e votimit kishte 75 vota më pak se sa kundërkandidati i tij nga LDK, Haki Rugova.

Kjo bëri që simpatizuesit e AAK-së, bashkë me zyrtarët e kësaj parti dhe kandidatin Dreshaj të dilnin në sheshin e Istogut për të festuar deri në mesnatë.

Duke komentuar këtë situatë, deputeti i AAK-së, Muharrem Nitaj, thotë se për këtë dikush nga KQZ mund edhe të marrë përgjegjësi penale.

“Ky far PZAP-i thotë se nuk ka marrë ankesa, ndërkohë që i janë dorëzuar hiç më pak se 14 të tilla. KQZ-ja, e bën hallakamë rezultatin zgjedhor, thua se kanë qenë 2 milione fletevotime e jo 20 mijë e pak dhe herë e shpall fitues njërin e herë tjetrin! Një herë thotë se janë 500 e sa vota me kusht e mandej dalin 300 e pak!!! Dhe mendojnē se do t’ia hedhin paq! Dikush po ia bën ‘burgut me sy’ duket!”, ka thënë Nitaj. /Insajderi.com

Zemaj: Demarkacioni, lojë e ulët për pushtet

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, ka thënë se nuk ka vota për ta kaluar çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.Gjatë një interviste në RTV Dukagjini, Zemaj ka akuzuar kryeministrin Ramush Haradinaj për lojë të ulët më këtë çështje, që qëllimin e vetëm e ka pushtetin.Ai ka komentuar edhe për liberalizimin e vizave, duke thënë se për këtë çështje po jepen data të pabazuara.

Deputet i LDK’së foli edhe për rezultatin në Istog, për çka tha se kjo çështje është mbyllur si proces i rregullt, ndërsa pala tjetër mund të ankohet në instancat përkatëse.

Rrënqethëse: Ky është 13 vjeçari që shpëtoi duke qëndruar mes trupave të vdekur në luftë (Video)

Elbasani, djaloshi trembëdhjetë vjeçar i lindur në fshatin Gllanasellë të Drenasit ka rrëfyer nga jeta se si ka mbijetuar nga masakra kur i është vrarë babai i tij së bashku me shtatë burra të tjerë.Ai kështu ka qëndruar tri ditë e tri netë duke pritur në mes trupave të vdekur nga frika se mos po zbulohet nga ushtarët serb.Më poshtë shihni këtë rrëfim:

Reagon Mimoza Kusari: Shumë net pa gjumë për fëmijët e mi, dikush deshi të më vrasë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari- Lila, është ndarë e befasuar nga vendimi i sotëm i trupit gjykues në Gjykatën Themelore të Gjakovës i cili e liroi nga akuza të dyshuarin për tentim-atentat ndaj saj, Mikel Qupin.Prokuroria e akuzonte Qupinse ishte marrë vesh me dy shtetas të Shqipërisë për vrasjen e Mimoza Kusari-Lilës gjatë muajit korrik të vitit 2015. Për vrasjen e atëherë kryetares së Gjakovës, Qupi sipas Prokurorisë u premtoi 300 mijë euro dy shtetasve shqiptarë, njëri nga të cilët ishte Gramoz Nukshiqi.Në një postim në Facebook, Kusari-Lila sonte tregoi se si kishte mësuar se ndaj saj ishte duke u përgatitur një atentat.

“Para dy vite e gjysmë ishte Policia e Kosovës me anë të një telefonate që më sugjeroi të mos dal nga shtëpia prej atij momenti se kanë informacione serioze se diçka e rëndë po përgatitej kundër meje. Ishin tre muaj pasues kur lëvizjet e mia përcilleshin nga mbrojtja e afërt për të siguruar lëvizjen time. Janë disa intervista me hetues të krimeve të rënda dhe Prokurorinë Speciale për të zbuluar arsyen e mundshme të kërkesës për eliminimin tim”, shkroi ajo në Facebook.Ajo shtoi se ishte një takim i veçantë me Mikel Qupin në vizitën e paparalajmëruar të saj si Kryetare e Komunës në vendin e tij të punës, në zyrën e vendit në Bishtazhin.“Unë e dija emrin e tij nga Policia, ai ende nuk ishte arrestuar në muajin Gusht 2015. Sa kam parë dhe takuar njerëz në jetën time asnjë nuk është dridhur dhe frikësuar nga prezenca ime aty sikur Mikel Qupi atë ditë”, tha Kusari Lila.Ajo shtoi se që prej arrestimit të tij dhe gjykimit të mbajtur nuk ka pasur as edhe një përpjekje e vetme për të sjellë dëshmitarët dhe të dyshuarin nga Shqipëria në Kosovë dhe “as edhe një deklarate e frymës së gjallë për atë se kush e filloi dhe pse e filloi këtë storie”.“Shumë net pa gjumë dhe pyetje pa përgjigje për familjen time, prindërit e mi, djemtë e mi se pse Mamin dikush deshi ta vrasë. Unë nuk mora kërcënim direkt, ishte policia e shtetit të Kosovës që më tha, Duan të të vrasin. Është Gjykata Themelore e Gjakovës që liroi të akuzuarin pa bërë as më të voglën përpjekje për të dëgjuar në seancë ata që e thanë lajmin e rëndë në Korrik të 2015-tes. Pse as edhe NJË herë të vetme nuk sollët dëshmitarin nga Tropoja?!”, pyeti Kusari- Lila“Kush duhet ta sjellë të vërtetën e rastit?! Apo të harrojmë se ishte fjala për jetën dhe vdekjen?! Unë dhe familja ime nuk morēn asnjë përgjigje me Aktgjykimin e sotëm, neve sot na lindin shumë pyetje tjera”, tha ajo.