Abazi: Nuk ka vend për oligarki në Vetëvendosje

Anëtari nga Shqipëria i Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, Boiken Abazi, ka vlerësuar se partia e tij “ka rivendosur në binarë demokracinë e brendshme”, pas mbajtjes së mbledhjes së organit më të lartë vendimmarës të partisë, të dielën.Nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, Abazi ka thënë se në Vetëvendosje më nuk ka vend për oligarki.“Kush kërkon zgjidhje në ‘grupe të vogla’, jashtë organeve të zgjedhura vendimmarrëse, nuk kërkon demokraci por oligarki”, ka shkruar ai.

“Prej ditës së diel, me mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm, organit më të lartë vendimmarrës, Lëvizja e ka rivendosur në binarë demokracinë e brendshme”, ka thënë Abazi.“S’ka më kush që e ndal trenin e idealit që lëviz i sigurtë mbi këta binarë, dhe janë të ftuar të hypin në këtë tren të gjithë ata që besojnë te parimet, synimet dhe organizata e Lëvizjes. Bashkë është e mundshme”, është shprehur ai.

 

Nga Vetëvendosje deklarohen unik, ky është fokusi i tyre

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, ku u vendos që të shpallen zgjedhjet e rregullta për kryetar të partisë në fund të muajit shkurt, kur i skadon mandati kryetarit të tanishëm, anëtarët e Këshillit të VV deklaruan se Vetëvendosje është e fortë dhe më unike se kurrë duke mos dashur kështu të deklarojnë më shumë më rastin e Aida Dergutit apo edhe mungesën e Visar Ymerit e Dardan Molliqajt në Këshillin e Përgjithshëm të Vetëvendosjes.

Nënkryetarja e Vetëvendosjes Fatmire Mulhaxha- Kollçaku, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka thënë se pas shpalljes së zgjedhjeve në mbledhjen e 31-të të Këshillit të Përgjithshëm, si subjekt politik, kanë hyrë në një proces të rregullt zgjedhor, për zgjedhjen e kryetarit.

“Ky do të jetë një proces demokratik, me mundësi kandidimi për të gjithë ata që kanë si synim këtë post dhe i plotësojnë kushtet sipas statutit dhe ku kanë mundësi të votojnë të gjithë anëtarët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! me parimin një anëtar, një votë. Viteve të fundit, LVV është rritur shumë dhe shihet si shpresa e vetme në Kosovë. Kjo nuk ishte shumë e mirëpritur nga kundërshtarët politikë. Mirëpo, ne si subjekt politik do të arrijmë që ta menaxhojmë situatën e krijuar”, ka thënë ajo.

Sipas nënkryetares Mulhaxha- Kollçaku, Lëvizja Vetëvendosje është subjekt ku sundon dhe duhet të sundojë demokracia.

“Në Lëvizje do të njihet kontributi i secilit aktivist, por edhe secili nga ne e kemi obligim që t’i respektojmë vlerat dhe parimet mbi të cilat është ndërtuar subjekti ynë. Bashkim e jo ndarje, është porosia ime. Tani, fokusi ynë është lirimi i të gjithë deputetëve dhe aktivistëve që mbahen në burg, si dhe vendosja e drejtësisë për Astrit Deharin”, ka përfunduar Mulhaxha- Kollçaku.

Kurteshi: Me Kurtin edhe unë kam pasur mospajtime, në VV ka debat

Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Ismajl Kurteshi i pyetur se a ka probleme me dikë Albin Kurti brenda partisë, thotë se në Vetëvendosje ka debat.

Këto komente Kurteshi i bëri në emisionin “Fakt Plus”, ku shtoi se edhe vet ka pasur mospajtime me Kurtin.

“Brenda VV-së ka debat. Është subjekt ku debatohet dhe ka pajtime dhe mospajtime. Ka cështje që unë me z. Kurti pajtohem dhe ka që nuk pajtohem”, tha Kurteshi.

Sipas Kurteshit nw debate nuk duhet të ketë gjithmonë pajtime

“Kemi dallime në moshë për format e veprimeve që njerëzve iu duken më ndryshme. Gjërat e vogla që të mos pajtohem nuk më bëjnë përshtypje”, tha ai.

“Kam kundërshtuar për disa protesta”, tha Kurteshi.

I pyetur se a ka kundërshtuar gazin lotësjellës në Kuvend, Kurteshi përgjigjet:

“Po në fillim e kam kundërshtuar, por më pas jam bindur dhe kam gjuajtur edhe vet disa herë e tash edhe jam pjesë e gjykatave. Kam hedhur gaz pa më obliguar askush”, shtoi Kurteshi.

Deputetja e Vetëvendosjes del publikisht kundër Albin Kurtit, ka një mesazh për të

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina ka folur për përçarjet dhe mospajtimet brenda këtij subjekti politik.Pantina fillimisht ka treguar se pse refuzoi të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Përgjitshëm të LVV-së.“Edhe unë fizikisht nuk kam qenë në Prishtinë andaj edhe nuk kam marr pjesë në mbledhje. Nuk më ka pëlqyer mënyra se si është mbajt edhe pse ligjërisht e drejtë, porse kjo i ka parapri një diskutimi të gjerë. Ne jemi dakorduar që për këtë çështje të mos diskutojmë derisa të lirohet Albini”, ka thënë Pantina në Klan Kosova.

Ajo ka komentuar edhe letrën e Albin Kurtit të cilin e shkroi nga burgu.“Ajo letër nuk prodhoi ndonjë zgjidhje të problemit, problemi nuk zgjidhet në letër. Kemi pas diskutime të gjata me Albinin se ai duhet me e hapë një llogari në Facebook, megjithatë ai ka thënë se parapëlqen të diskutojë ballë për balë. Megjithatë nuk besojë se Albini i ka të gjitha informatat se çfarë ka ndodh këto dy javët e fundit”.Ajo ka folur edhe për fyerjet e bashkëpartiakes së saj, Aida Dërgutit kundrejt liderit shpirtëror të VV-së, Albin Kurti.Pantina është shprehur kundër veprimeve të Kurtit.“Aida u kryqëzya. Kur shoh se si një njeri, si një aktiviste, një punëtore që i ka ofru kaq shumë të linçohet. Ka pasur edhe shumë çështje të tjera që është dashur të diskutohen.”, ka thënë ajo.Tutje, Pantina ka komentuar publikimin e bisedës së viber-it, duke thënë se kushdo që e ka publikuar ka pasur qëllim për ta dëmtuar VV-në.“Unë nuk besojë se dikush nga jashtë na ka përgjuar, në atë grup janë 32 deputetët, Komunikimet tona nuk janë të fshehta, mënyra si u hodh në publik qëllim keq jo ndaj zonjës Dërguti sa është dëmtuar LVV unë mendojë se nuk ia do të mirën VV”, ka deklaruar ajo.

Mos u nisni për Pejë, diçka e papritur po ndodh aty

Nga aksidenti i ndodhur para disa orësh në magjistralen Prishtinë-Pejë, përkatësisht në fshatin Sllatinë, rruga ka mbetur e bllokuar.

Kolonat kanë arritur deri në 10 kilometra për shkak të aksidentit që ndodhi nga një kamion transportues i KFOR-it, raporton Indeksonline.

Kujtojmë se aksidenti ka ndodhur rreth orës 14:30 minuta, ndërsa aty kishin shkuar edhe ambulancat.

Liburn Aliu ka diçka për të thënë për 4 aktivistët e Vetëvendosjes të dënuar me 21 vite burg

Deputeti i Vetëvendosjes, Liburn Aliu e ka quajtur sërish dënim politik, vendimin e gjyqtarit Beqir Kalludra, i cili dy ditë para zgjedhjeve u shqiptoi 21 vite burg 4 aktivistëve të VV-së.Aliu ka bërë me dije se Vetëvendosje do të paraqesë ankesë mbi këtë aktvendim dhe se do ta ndjekë këtë çështje në të gjitha instancat.Ky është komenti i tij i plotë:
Aktvendimi nga gjyqtari Beqir Kalludra u publikua një muaj pasi u shqiptua dënimi për aktivistët tanë, pra dy javë më vonë se afati ligjor. Kjo shkelje e procedurave nga gjyqtari Kalludra vërteton atë që ne e thamë qysh në fillim: dënimi i aktivistëve dy ditë para zgjedhjeve ishte i porositur politikisht për ta dëmtuar Lëvizjen në Prishtinë, Prizren e Dardanë.Tash ne i kemi 15 ditë kohë që të paraqesim ankesë mbi këtë aktvendim. Si Lëvizje, me të gjitha forcat që i kemi, jemi të përgatitur ta ndjekim këtë çështje në të gjitha instancat dhe shkallët e gjyqësorit, bashkë me familjarët dhe avokatët e aktivistëve të dënuar.Ne jemi të bindur se aktivistët janë të pafajshëm, dhe pretendimet e akuzës janë rrëzuar gjatë 15 muajve që po zgjat ky proces gjyqësor i porositur nga pushteti politik.Ne nuk do të dorëzohemi, nuk do të kursehemi, nuk do të ndalemi deri sa të zbatohet drejtësia e të lirohen të pafajshmit, sepse janë shokët tanë të idealit, janë qytetarë të mirë, janë opozitarë që po dënohen nga një pushtet kriminal.Solidarizohemi me ta, e nëse do të jetë nevoja, do të protestojmë për ta. Sepse e duam Kosovën demokratike, e duam shtet të së drejtës. Ku askush nuk dënohet pa prova, e ku opozita nuk shkelet nga pushteti.

AAK kërkon rivotim në Istog,zbulon dëshmi për manipulim të votave

Anëtari i kryesisë së AAK-së Valon Tolaj, është i mendimit se procesi zgjedhor në Komunën e Istogut është manipuluar në disa qendra të votimit. Ai pretendon se ka edhe dëshmi për një gjë të tillë.E për të sqaruar këtë situatë, Tolaj kërkon që qendrat e votimit Llukafc, Cerkolez dhe në Istog të shkojnë në rivotim, kurse qendrat tjera të votimit të rinumërohen, njofton GazetaBlic.com“Qendrat e votimit në Llukafc, Cerkolez dhe në Istog ( qytet ) duhet të shkojnë në rivotim.Qendrat tjera të votimit duhet të rinumërohen.Vetëm kjo siguron të vërtetën dhe nxjerr në shesh manipulimet”, ka thënë Tolaj.

Reagimi i plotë i tij:Për KQZ, dje në mbrëmje Gani Dreshaj ishte fitues.
Sot ne mengjes, filluan tregimin e “gabimeve në raportim” dhe Haki Rugova kaloi në përparësi.Qendrat e votimit në Llukafc, Cerkolez dhe në Istog ( qytet ) duhet të shkojnë në rivotim.
Qendrat tjera të votimit duhet të rinumërohen.
Vetëm kjo siguron të vërtetën dhe nxjerr në shesh manipulimet.Në foto shihet modeli i manipulimit. Ky fletevotim i është dhënë një votueseje në shkollën “Haxhi Zeka”. Fletëvotimi ka qenë me shenjë. Votuesja e ka refuzuar dhe e ka bërë publik. I njëjti fletëvotim gjendet në QNR.Në demokraci, fitorët nuk meren në “tavolina politike”, por nga qytetarët.#GaniDreshajfitues

Sipas të dhënave përfundimtare të KQZ-së kandidati i LDK-së Haki Rugova ka arritur të marrë 10 mijë e 33 vota ndërkaq kundërkandidati i tij nga radhët e AAK-së Gani Dreshaj 10 mijë e 18 vota.E këtë rezultat nuk po e pranon as vet Dreshaj.. Ai ka kërkuar rinumërim të votave, duke thënë se rezultatet që KQZ i nxori sot janë tërësisht të papranueshme dhe mënyra se si vepron KQZ është skandaloze.Istogu, është komuna e vetme e cila ka mbajtur rrethin e tretë të zgjedhjeve, me vendim të PZAP-së, pas një ankese të LDK-së. Në rrethin e dytë, ishin 19 komuna që paten rastin për të votuar sërish për të zgjedhurin e tyre./Gazeta Blic/

500 EUROT E SHKUARA “DËM” – FESTA E PARAKOHSHME E AAK-SË NË ISTOG

500 eurot e shkuara “dëm” – festa e parakohshme e AAK-së në Istog

Me tupan e muzikë, simpatizantët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) në Komunën e Istogut e festuan dje për faktin se Gani Dreshaj printe ndaj Haki Rugovës në garën për Istogun.

E përfituesit e parë nga kjo fitore e kandidatit të AAK-së në Istog, ishintumpanxhinjtë të cilët po argëtojnin me muzikë simpatizantët në qendër të qytetit të Istogut.

Në xhirimet nga festa e simpatizantëve të AAK-së në Istog, është parë se tumpanxhinjtë kanë fituar shuma të ndryshme të parave, të cilat janë vendosur në tupan. Madje, në tupan, shihen teksa janë vendosur edhe monedha të 500 eurove.

Por, një ditë më vonë rezultati i zgjedhjeve në Komunën e Istogut u përmbys. Dreshaj u parakalua nga Rugova, i cili pas numërimit të votave me kusht dhe me postë fitoi me 14 vota më shumë.

E pesëqindëshi i festës së simpatizantit të AAK-së në Istog shkoi huq.

Tani, festën në Istog do ta vazhdojnë simpatizantët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilët përveç Istogut, fituan edhe garën ndaj AAK-së për fitimin e më së shumti komunave në nivel të Kosovës. /Insajderi.com

KRYETARI I LDK-SË PARALAJMËRON RRËZIMIN E QEVERISË SË KOSOVËS NGA ISTOGU

Kryetari i LDK-së paralajmëron rrëzimin e Qeverisë së Kosovës nga Istogu

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka paralajmëruar rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, në një konferencë për shtyp pas fitores së kanidatit të partisë së tij në Komunën e Istogut, Haki Rugova.Mustafa, ka thënë se kjo qeveri nuk e ka gjatë.“Të gjitha vendimet nga kjo qeveri janë joligjore”, ka thënë Mustafa.Pa ia përmendur emrin, ka thënë se pret koordinim me Vetëvendosjesn për mocion mosbesimi.

“Ne do të bisedojmë me grupin tjetër parlamentar dhe partitë tjera parlamentare dhe për mocionin ju njoftojmë me kohë. Ne nuk do ta lejojmë kaq gjatë qeveri”, ka thënë Mustafa.Në Istog, në garën për kryetar të komunës ka qenë kandidati i LDK-së, Haki Rugova dhe ai i AAK-së, Gani Dreshaj. Në vendin që konsiderohej bastion i LDK-së, kandidati Rugova ka fituar me vetëm 14 vota diferencë.Dreshaj ka thënë se do të kërkojë rinumërim të votave.

 

DEPUTETI I LDK-SË KRITIKON GATUSSON: NUK E MERITON AS NË STADION ME HI

Deputeti i LDK-së kritikon Gatusson: Nuk e meriton as në stadion me hi

Forma e dobët sportive e klubit italian të futbollit, AC Milan, ka dëshpëruar shumë tifoz të klubit të njohur. Por, humbja e Milanit të dielën në Verona, ka ngjallur edhe reagimin e deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku.

Abdixhiku, njëri nga deputetët më të votuar të LDK-së në zgjedhjet e 11 qershorit, ka reaguar në rrjetin social Twitter ndaj trajnerit të Milanit, Gennaro Gattuso.

Deputeti i LDK-së që njihet si tifoz i Milanit, ka thënë se trajnerit të rossonerëve do ia kisha ndaluar hyrjen në stadium.

“Një trajner që starton me Montolivon e Kalinic në 11-she të pare, s’meriton as n’stadion me hi”, ka thënë Abdixhiku të dielën, pas humbjes së Milanit me rezultat 3-0 në ndeshjen që kuqezinjtë e zhvilluan si mysafir të Veronas. /Insajderi.com