Kështu e uron Avdullah Hoti fitoren e Haki Rugovës në Istog

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti përmes rrjetit social Facebook ka uruar Haki Rugovën për fitoren në komunën e Istogut, shkruan Gazeta Blic.Hoti ka uruar gjithashtu edhe të gjithë qytetarët e Istogut për këtë fitore.Kujtojmë që pak më parë kryetar i Istogut është shpallur Haki Rugova me 14 epërsi kundër kundër kandidatit të tij Gani Dreshaj nga AAK.

Statusi i plotë:Urime te gjithe qytetareve te Istogut.
Urime kryetarit Haki Rugova.

Gani Dreshaj nuk pranon humbjen, kërkon rinumërim të kutive

Gani Dreshaj i AAK-së e ka quajtur të papranueshme rezultatin e KQZ-së që sot nxori fitues Haki Rugovën e LDK-së, për komunën e Istogut.Ai ka thënë se mënyra e veprimit të KQZ-së është skandaloze.Dreshaj është shprehur se dje ishte vet KQZ ajo që në faqen e saj zyrtare konfirmoi votat për fitoren e AAK-së, kurse sot nuk arrin të kërkojë as falje për “gabimin” që kanë bërë.

Dreshaj përmes një komenti të tij në Facebook ka bërë me dije se kërkon rinumërim të të gjitha kutive, ngase ai beson se është fitues.Lexoni komentin e tij të plotë:Istogu dy herë ka votuar për fitoren tonë. Një herë lejuam që të na vidhet fitorja, më kjo nuk do të tolerohet.Rezultatet që KQZ i nxori sot janë tërësisht të papranueshme dhe mënyra se si vepron KQZ është skandaloze.Mbrëmë Istogu festoi shlirimin e dytë nga bandat e LDK-së pas rezultateve zyrtare tonat që ishin të konfirmuara edhe në faqen e KQZ-së.Sot, presioni i LDK-së bëri që rezultatet të ndërrohen pa asnjë shpjegim, madje KQZ nuk pati asnjë kërkim falje për “gabimet” që thanë se i kanë bërë.Kërkoj rinumrimin e të gjitha votave, të gjitha kutive ngase fitorja është e jona dhe e tillë do të mbetet.G.D

Shpend Ahmeti e Mimoza Kusari shijojnë në maksimun muzikën tallava, gjuajnë edhe bakshishe (VIDEO)

Kryetari Shpend Ahmeti dhe deputetja Mimoza Kusari, e kanë shijuar në maksimum një mbremje me muzikë tallava.Pasi atmosfera e krijuar nga këngëtari ju ka pëlqyer shumë, ata jepin edhe bakshish nga 100 euro këgëtarit i cili po ndez atmosferen me ritme tallava, shkruan Magazina.alNë këtë video shihet duke vallëzuar në kulmin e atmosferës Shpendi dhe Mimoza, ndërsa vërhen edhe figura të tjera nga jeta politike por edhe këngëtarë e artistë./Magazina.al

Vetëvendosje ka një deklaratë të rëndësishme për opinionin

Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje ka dal me një deklaratë, ku kundërshtohet dënimi i aktivistëve, duke pranuar se do të duhej të organizonin protesta kundër vendimit të padrejtë por përqendrimi tek zgjedhjet lokale, si edhe situata e brendshme në Lëvizje dhe ndërprerja e funksionimit normal të disa organeve vendimmarrëse, e kanë vonuar për një kohë një pjesë të vendimeve që Lëvizja do të duhej t´i kishte marrë që herët.Në këtë deklaratë thuhet se VV është subjekti politik më i madh në vend, dhe as nuk pajtohet dhe as nuk do ta lejojnë arrogancën e gjyqësorit të kapur ndaj deputetëve të tyre, të cilët nuk kanë bërë asnjë krim, por vetëm kanë mbrojtur territorin dhe të ardhmen e Kosovës.Ja deklarata e plotë e plotë e Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje:
Liri për aktivistët dhe deputetët, drejtësi për Astrit Deharin!Deklaratë e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes VETËVENDOSJE!Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, në mbledhjen e tij XXXI-të, del me këtë deklaratë sa i përket përndjekjes dhe dënimit të padrejtë të aktivistëve Frashër Krasniqi, Atdhe Arifi, Egzon Haliti dhe Adea Batusha, si edhe arrestimit të deputetëve Albin Kurtit e Donika Kadajt, por edhe përndjekjes së padrejtë gjyqësore të Albulena Haxhiut e Faton Topallit e të deputetëve të tjerë që po ballafaqohen me procese gjyqësore të ndara për të njëjtën çështje, dhe kërkon me insistim drejtësi për rastin e Astrit Deharit.Prej më shumë se 15 muajsh, në Kosovë po ndodh një padrejtësi e madhe në formë skandali politik e ligjor, që përmban në vetvete shkelje të të drejtave universale njerëzore, por edhe shkelje të parimeve të shtetit demokratik e të drejtësisë. Gjashtë aktivistë të pafajshëm u arrestuan me një akuzë të përbindshme: për terrorizëm. U arrestuan pa prova e dëshmi, qoftë edhe minimale. U mbajtën fillimisht në burg, edhe pse shumë shpejt u dëshmua, prej dëshmitarëve dhe kamerave të sigurisë, se në momentin kur ka ndodhur veprimi për të cilin akuzohen, të gjithë aktivistët kanë qenë në punë të vet e diku tjetër.Astrit Dehari ka qenë një prej aktivistëve të arrestuar nën akuza të montuara, për të cilin ekziston dyshimi i bazuar se është vrarë në burgun e Prizrenit. Dyshim bazohet në raportin mjekoligjor të dy mjekëve të caktuar nga familja Dehari, bazohet në gënjeshtrat e dëshmuara prej zyrtarëve të lartë të policisë dhe të pushtetit, si dhe bazohet tek vdekja po aq e dyshimtë, disa muaj më vonë, e dëshmitarit kryesor të këtij rasti, Naser Makollit, i cili vuante dënimin në të njëjtën qeli me Astrit Deharin. Sot e kësaj dite, pushteti ende nuk po lejon që të ketë hetime të pavarura për rastin vdekjes në burg në rrethana të dhunshme të Astrit Deharit, duke penguar zbardhjen e asaj që mund të konsiderohet vrasja më e rëndë politike që ka ndodhur në rrethana të tilla.Katër aktivistë, Frashër Krasniqi, Atdhe Arifi, Egzon Haliti dhe Adea Batusha u mbajtën në paraburgim dhe në arrest shtëpiak në një proces të stërzgjatur, edhe pse seancë pas seance u vërtetua pafajësia e tyre dhe u rrëzuan të gjitha përpjekjet e prokurorit të porositur nga regjimi. Madje edhe ekspertiza e ardhur nga FBI-ja amerikane ka dëshmuar se nuk ka asnjë provë që të fajësojë katër aktivistët tanë. Megjithatë, ashtu pa prova, në shkelje të të drejtave njerëzore e të ligjeve, Gjyqtari Beqir Kalludra, i shndërruar në vegël të regjimit, i dënoi aktivistët e Lëvizjes me 21 vite e gjysmë burgim. Në Kosovën tonë, ku kriminelët janë në pushtet, të pafajshmit dënohen në mënyrë kriminale. Lëvizja VETËVENDOSJE! e konsideron kulmin e padrejtësisë këtë vendim.U desh që aktivistët të organizoheshin në protesta e demonstrata kundër këtij vendimi të padrejtë. Por përqendrimi tek zgjedhjet lokale, ashtu si edhe situata e brendshme në Lëvizje dhe ndërprerja e funksionimit normal të disa organeve vendimmarrëse, e kanë vonuar për një kohë një pjesë të vendimeve që Lëvizja do të duhej t´i kishte marrë që herët.Kryetari Visar Ymeri, në një vjetorin e vrasjes së Astrit Deharit, paralajmëroi regjimin me një ultimatum, me synim lejimin e hetimeve të pavarura në rastin e Astrit Deharit. Kërkesa jonë për lirimin e aktivistëve, është pjesë e së njëjtës çështje, ndaj do ta trajtojmë politikisht bashkë dhe njësoj me kërkesën për drejtësi për Astritin. Ne kërkojmë njëkohësisht drejtësi për Astritin dhe liri për aktivistët. Nëse regjimi vazhdon të mos veprojë, ne do të organizohemi në protesta.Këshilli i Përgjithshëm i bën kërkesë kryetarit, kryesisë dhe Sekretariatit të Përgjithshëm, që të përcjellë me vëmendje kërkesat e familjarëve dhe të avokatëve të aktivistëve të dënuar, duke bërë ç´është e mundur, me të gjitha kapacitetet njerëzore, logjistike e financiare të Lëvizjes, që kjo çështje të avancojë në shkallët më të larta të gjyqësorit. Po ashtu, i bëjmë kërkesë strukturave tona drejtuese që të jenë sa më aktive, në çdo rast, për ta vetëdijësuar publikun e brendshëm dhe për ta ndërkombëtarizuar sa më shumë problemin e dënimit të padrejtë e kriminal të aktivistëve të pafajshëm, si edhe çështjen e hetimit të pavarur për vrasjen e Astrit Deharit.Sikur i gjithë ky sulm kriminal i regjimit ndaj aktivistëve të mos mjaftonte, tashmë deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj mbahen në paraburgim, ndërsa Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli po i vazhdohet persekutimi përmes një gjyqi kryekëput politik, vetëm nga që dolën në mbrojtje të Republikës kundër “Zajednicës” dhe marrëveshjes së padrejtë të Demarkacionit me Malin e Zi. Gjykata Kushtetuese e Kosovës, si dhe Komisioni i ri shtetëror për Demarkacionin, u ka dhënë të drejtë dhe e ka legjitimuar veprimin që kanë ndërmarrë deputetët e Lëvizjes në mbrotje të Republikës. Lëvizja VETËVENDOSJE! është subjekti politik më i madh në vend, dhe as nuk pajtohet e as nuk do ta lejojë arrogancën e gjyqësorit të kapur ndaj deputetëve tanë, të cilët nuk kanë bërë asnjë krim, por vetëm kanë mbrojtur territorin dhe të ardhmen e Kosovës.Ne kërkojmë me këmbëngulje që institucionet të reagojnë ashtu siç është e drejta dhe ligji, t´i lirojnë aktivistët dhe deputetët e pafajshëm, dhe të mundësojnë të bëhet drejtësi për rastin e Astrit Deharit. Siç është bërë me dije publikisht, në marshin protestues të datës 5 nëntor 2017, regjimi ka një afat, dhe ai afat është muaji shkurt 2018. Më tej nuk do të ketë më kërkesa, por protesta e demonstrata.

KEDS deklarohet rreth rritjes së çmimit të rrymës në Kosovë

Kompania KEDS ka reaguar lidhur me paralajmërimet për një protestë ndaj tyre, lidhur me çmimin e energjisë elektrike.“KEDS, si kompani që u nënshtrohet ligjeve të Republikës së Kosovës, ka për detyrim të zbatojë politikat e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë Elektrike dhe nuk ka asnjë ndikim ose autoritet në përcaktimin e çmimeve të energjisë elektrike”, thuhet në njoftimin e bërë nga ta.Aty thuhet se nga KEDS kurrë nuk është deklaruar se do të ketë ndonjë rritje të çmimit, pasi që as lirimi as ngritja nuk vendoset nga KEDS, prandaj protesta e shpallur është në adresë të gabuar.

“Ne e kemi bërë këtë të qartë në çdo deklaratë kur na është kërkuar”.“Jemi të habitur që njerëzit që po thirrin për protestë ende e drejtojnë këtë protestë gabimisht ndaj nesh, duke vënë kështu në pikëpyetje motivin e vërtetë të saj”.“Dëshirojmë ta informojmë publikun se KEDS është vetëm një nga akterët e zinxhirit të energjisë në Kosovë, me detyrimin dhe përgjegjësinë e qartë për shpërndarjen dhe furnizimin me energji elektrike”, thuhet më tej në komunikatë.

LAJMI I FUNDIT: Këto janë provat që i çuan në burg aktivistët e VV-së

Saktësisht 31 ditë pasi që shqiptoi 21 vjet burg ndaj katër aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje të akuzuar për sulmin në Kuvendin e Kosovës, Gjykata Themelore e Prishtinës ka përpiluar aktgjykimin e plotë lidhur me këtë rast.KALLXO.com ekskluzivisht ka siguruar aktgjykimin dhe arsyetimin që dënoi aktivistët e Vetëvendosjes.Në aktgjykimin prej 41 faqesh përshkruhen provat materiale, provat rrethanore, provat shfajësuese dhe pretendimet e të akuzuarve dhe mbrojtësve të tyre.

Gjyqtari Beqir Kalludra që ka përpiluar aktgjykimin ka listuar provat mbi të cilat e ka mbështeture aktgjykimin duke filluar nga motoçikleta e djegur, komunikimet mes të akuzuarve, kartela e blerë e telefonit dhe provat e tjera relevante.“Motoçikleta e gjetur duke u djegur, po ashtu është vërtetuar se atë motoçikletë e kanë blerë dhe drejtuar të akuzuarit Atdhe dhe Egzon dhe të njëjtën e kanë përdor për kryerjen e veprës penale”, thuhet në aktgjykim.Po ashtu lidhur me këtë provë që në aktgjykim renditet si kruciale, gjykata përmend edhe dëshminë e dëshmitarit Heset Ramadani.“Gjykata vlerëson se nga kjo provë materiale vërtetohet fakti që pikërisht motoçikletën të cilën tani dëshmitari Heset Ramadani u ka shitur të akuzuarve Atdhe dhe Egzon është motoçikleta e cila është gjetur e djegur pas kryerjes së sulmit në Kuvendin e Kosovës. Pasi dëshmitari Heset ka qenë në gjendje të sigurojë dokumentet e personit në emër të cilit ka qenë motoçikleta paraprakisht dhe atë në emër të personit Sahit Hasani nga i cili edhe e ka blerë tani dëshmitari Heset Ramadani ndërsa siç vërtetohet nga fotoalbumi i datës 5 gusht 2016, gjegjësisht fotografitë 15, 16,17, dhe 18 është numri i njëjtë i shasisë”, arsyetohet në aktgjykim.Ndër provat materiale të vlerësuara, sipas gjykatës, përmenden edhe incizimet e marra nga kamerat e sigurisë së ETC-së.“Në video-incizimet e marruar nga kamerat e sigurisë të vendosura në pjesën e jashtme të ETC-së, shihet se i akuzuari Atdhe Arifi është duke drejtuar një motor me ngjyrë të kuqe ndërsa që në një distancë të afërt qëndron në këmbë tani i akuzuari Egzon Haliti ndërkaq që vetura e tani të ndjerit Astrit Dehari është e parkuar afër në skaj të rrugës”, përshkruan aktgjykimi.Si provë tjetër materiale lidhur me këtë rast, gjykata renditi edhe video-incizimet e kamerave ku prokuroria pretendon se duket Adea Batusha duke blerë telefonin.“Gjykata vlerëson se nga këto incizime të administruara në cilësinë e provave materiale vërtetohet bindshëm fakti që e akuzuara Adea Batusha me datë 5 gusht 2016 ka blerë telefonin dhe të njëjtin ia ka dërguar tani të akuzuarit Frashër Krasniqi nga i cili telefon më pastaj është dërguar e-maili me përmbajtje si më lartë”, përshkruhet në aktgjykim.Në aktgjykim, më tej arsyetohet se përpos video-incizimeve ketë pretendim e mbështesin edhe deklaratat e dëshmitarëve.“Kjo provë material është në përputhje edhe më dëshminë e dëshmitarit Naser Mustafa i cili ka përshkruar tani të akuzuarën Adea Batusha në mënyrë të njëjtë si dhe shfaqet në video-incizimet e marra gjatë rrugëtimit të saj deri në vendin ku e blenë telefonin dhe largimin e saj në drejtim të vendbanimit të akuzuarit Frashër Krasniqi e po ashtu edhe kohën kur kjo e akuzuar e ka blerë telefonin, kiflen që e ka pasur në dorë, syzet, çantën”, përshkruhet në aktgjykim.Përpos dëshmitarit, Mustafa, gjykata përmend edhe dëshminë e dëshmitarit Zogiani.“Njashtu edhe me dëshminë e dëshmitarit Remzi Zogiani i cili e ka identifikuar të akuzuarën Adea si personin që në ditën kritike e ka dërguar deri te banesat e Tregtisë e po ashtu edhe rrugën që e ka përshkruar me rastin e dërgimit deri në këtë adresë”, thuhet në aktgjykim.KALLXO.com gjatë ditës do të sjellë edhe arsyetimin e aktgjykimit lidhur me provat rrethanore, provat shfajësuese si dhe me vlerësimin e mbrojtjes së të akuzuarve lidhur me këtë rast.

Përfundon numërimi i votave me kusht-Ky është fitues i zgjedhjeve!

Para pak çastesh ka përfunduar numërimi i votave me postë dhe atyre me kusht në Komunën e Istogut, të cilat e nxjerren fitues kandidatin e LDK-së për kryetar të kësaj komune Haki Rugova.Pavarësisht faktit se shumica e votave me postë dhe atyre me kusht ishin në favor të kandidati të AAK-së për kryetar të Istogut Gani Dreshaj, rezultati zgjedhor në këtë komunë nuk është përmbysur.Të dhënat e fundit në QNR të KQZ-së, janë 15 vota ato me të cilat po e udhëheq garën kandidati i LDK-së Haki Rugova.

Rugova ka arritur të marrë 10 mijë e 33 vota ndërkaq Dreshaj 10 mijë e 18 vota.

Ja kur vendoset për demarkacionin

Të mërkurën do të vendoset nëse Marrëveshja për Demarkacionin do të shkojë këtë vit apo në fillim të vitit të ardhshëm në seancë për t’u votuar.Para se të kalojë në seancë për votim, Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi duhet të shqyrtohet në Komisionin për Punë të Jashtme e pastaj t’i shkojë Kryesisë së Kuvendit për ta futur në rend të ditës.
Kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Vjosa Osmani, në një prononcim për KALLXO.com ka bërë të ditur se të mërkurën Komisioni do të mblidhet për çështje tjera dhe aty do të diskutohet se kur anëtarët e Komisionit janë të gatshëm ta shqyrtojnë Marrëveshjen e Demarkacionit.
“Të mërkurën takohet Komisioni për disa çështje të tjera por aty do të diskutojmë nëse anëtarët e Komisionit janë të gatshëm ta shqyrtojnë Marrëveshjen për Demarkacion gjatë ditëve në vijim apo kërkojnë të vendosët në rend dite në fillim të janarit. Do të vendoset varësisht nga kërkesat e anëtarëve të Komisionit”, tha Osmani për KALLXO.com.
Për ratifikimin e kësaj Marrëveshjeje duhen 2/3 e votave të 120 deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Marrëveshja e Demarkacionit nuk do të shqyrtohet për herë të parë në Komision.Kjo Marrëveshje ishte diskutuar edhe në legjislaturën e kaluar, kur deputeti i Vetëvendosjes Driton Çaushi kishte hedhur gaz lotsjellës.Ndërsa më 1 shtator të vitit të kaluar Marrëveshja kishte shkuar edhe në seancë, mirëpo kryeministri i atëhershëm Isa Mustafa e kishte tërhequr pasi që kishte kuptuar se nuk i ka votat e mjaftueshme.Marrëveshja e Demarkacionit ishte nënshkruar me 26 gusht të 2015 nga ministrat e atëhershëm të Punëve të Jashtme e të Brendshme, Hashim Thaçi e Skënder Hyseni dhe homologët e tyre malazezë.Ramush Haradinaj posa ishte zgjedhur kryeministër kishte shkarkuar Komisionin shtetëror për shënimin e vijës kufitare duke e vënë në krye të këtij Komisioni ish-deputetin e LDK-së, Shpejtim Bulliqi, i cili kishte sjellë në Kuvendin e Kosovës raportin që sipas tij dëshmon se Kosova me Marrëveshjen e arritur humb territor.Sipas zyrtarëve të lartë europianë, ratifikimi i kësaj marrëveshje është kushti kryesor që Kosovës t’i hapet rruga për të lëvizur pa viza.

Akuzës për gaz lotsjellës i shtohen edhe 11 deputetë

Nuk janë vetëm pesë deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, Donika Kadaj Bujupi, Faton Topalli, dhe Albulena Haxhiu që po përballen në gjykatë për gjuajtjen e gazit lotsjellës brenda sallës së Kuvendit të Kosovës dhe pengim i personit zyrtarë në kryerjen e detyrës.Listës së tyre do t’i shtohen edhe 11 deputetë të tjerë, të tri partive politike, ata të Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nisma për Kosovë.Kësaj liste nuk i kanë shpëtuar as ish-deputetët, të cilët tash kanë poste ministrore, apo edhe kryetar komune.

Lajmin për “Arbresh.info” e ka konfirmuar zyrtarja për informim e Gjykatës Themelore në Prishtinë, Mirlinda Gashi.Sipas saj, deputetët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, Glauk Konjufca, Besa Baftija, Shqipe Pantina, Glauk Konjufca, Aida Dërguti, Teuta Haxhiu, kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, deputetët e AAK-së, tashmë ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj dhe deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, si dhe deputeti i Nisma për Kosovë, Enver Hoti kanë lëndë në këtë gjykatë.Sipas, Gashit, të gjithë këta deputetë kanë lëndë në Gjykatë sa i përket veprave penale “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” dhe “Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare”.“Lidhur me kërkesën tuaj ju njoftojmë se në Gjykatën Themelore në Prishtinë janë në procedurë gjyqësore disa raste sa i përket deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës për veprat penale nga neni 375 par.1 dhe nga neni 409 par.1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës”, është shprehur Gashi.Ndërkohë, gjykimi i deputetëve të VV-së , Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli, të cilët akuzohen për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës do të paraqiten të mërkurën e ardhshme sërish përpara Gjykatës Themelore në Prishtinë.Ndryshe, në dhjetor të vitit 2015, deputetët e opozitës në atë kohë, Vetëvendosje, AAK dhe Nisma, duke kundërshtuar marrëveshjet për Asociacionin e Komunave me Shumicë serbe dhe Demarkacionin e Kufirit me Malin e zi, kanë hedhur gazë lotsjellës brenda sallës së kuvendit, duke pamundësuar kështu disa herë radhazi mbajtjen e seancës së rregullt të Kuvendit të Kosovës./Arbresh.info/

Lajmërohet Meta: Thotë se Haki Rugova fitoi kundër koalicionit PAN XXL në Istog

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Bardhyl Meta ka thënë se në fakt fitorja e Haki Rugovës në fakt ka qenë kundër AAK-së, Vetëvendosjes, PDK-së, AKR-së, Listës Serbe etj, apo siç e ka quajtur me një emër PANi XXL, shkruan Gazeta Blic.Meta ka uruar LDK-në dhe Haki Rugovën për fitoren me 14 vota diferencë.Ky është statusi i tij i plotë:
LDK fiton përball “PAN XXL”!?
Përfundon numërimi, Rugova e mund Dreshajn me 14 vota diferencë!
Por e vërteta e kësaj Fitoreje të z. Haki Rugova dhe LDK-ës, është shumë më e madhe:
Ta themi edhe këtë gjë, se LDK në Istog, fitoi përballë koalicionit të ashtuquajtur, “PANi XXL”, që përbëhet nga: AAK + VV + PDK + AKR + Lista Serpska + Malazezët etj!
Fituesit, urime!