‘KQZ bëri dy gabime në numërim të rezultateve: Në Dubravë dhe Llukavc të Begut’

Anëtari i kryesisë së LDK-së, Kujtim Shala, tha se në numërimin e rezultatit nga KQZ ka dy gabime në qendrat e votimit në Dubravë dhe Llukavc të Begut.LDK pretendon se Rugova është me 55 vota në epërsi ndaj Dreshajt të AAK-së.Shala tha se kur eliminohen këto dy gabime, del që Haki Rugova ka 9,986 vota, ndërsa Dreshaj ka 9,931.
Kandidati i AAK-së për kryetar të komunës së Istogut, Gani Dreshaj, rezulton fitues i zgjedhjeve të sotme në këtë komunë në bazë të rezultatit preliminar të shpallur nga KQZ.Ai e ka mposhtur Haki Rugovën e LDK-së me një diferencë të ngushtë prej vetëm 52 votash.Në bazë të të të gjitha kutive të votimit të numëruara, Dreshaj ka marrë 10,241 vota ndërsa haki Rugova 10,189 vota.Deri më tani, që nga viti 2000, Istogu ka qenë i qeverisur nga LDK.

Kush është i përzgjedhuri i Albin Kurtit që lexoi letrën e tij nga burgu?

Heshtja e Albin Kurtit ndaj ofendimit të deputetës Aida Dërguti dhe zhvillimeve të ngjara gjatë kësaj jave në Lëvizjen Vetëvendosje, u thye sot, në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje.Deputeti dhe ish-kreu i Lëvizjes Vetëvendosje foli për përçarjen brenda subjektit dhe për ofendimin e Dërgutit kundër tij. Kurti shprehu nevojën për transparencë më të shtuar dhe kritikoi “disa njerëz” brenda partisë, që sipas tij, kur i humbin privilegjet mendojnë se atyre u është bërë padrejtësi.“Disa njerëz kur i humbin privilegjet mendojnë se kjo është padrejtësi. Ata duhet të fillojnë të mendojnë se ndoshta privilegjet paskan qenë padrejtësi. Secili aktivist i VETËVENDOSJE!-s është i nevojshëm por asnjëri s’është i pazëvendësueshëm”, thuhej në letrën e Kurtit, dërguar nga burgu.
Në pamundësi për të lexuar letrën e tij në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm, Kurti e caktoi aktivistin dhe drejtorin e Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Arben Vitia.Kur doli në foltore, Vitia nuk tregoi përse ai ishte i përzgjedhuri i Kurtit për të lexuar letrën.“Më lejoni që të lexoj letrën, dërguar nga Albini, i cili për shkak të pamundësisë për të lexuar këtë letër, më ka caktuar mua që ta lexoj këtë letër”, u shpreh Vitia, para se të fillonte leximin e letrës së dërguar nga Kurti.Por, kush është Arben Vitia?Ai është aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje dhe zyrtar i Komunës së Prishtinës. 44-vjeçari ka lindur në Prishtinë, ku jeton ende. Që nga viti 2010, Vitia është aktivist në Lëvizjen VETËVENDOSJE ku angazhohet në Komitetin për shëndetësi.Vitia është drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, që udhëhiqet nga Lëvizja Vetëvendosje, me kryetar Shpend Ahmetin.Për punën e tij në Komunën e Prishtinës, Vitia shpeshherë është lavduar nga kryetari Ahmeti, raporton Insajderi.Në zgjedhjet lokale të 22 tetorit, ai garoi për Asamble Komunale në Prishtinë. Ishte i dyti në listën e Lëvizjes Vetëvendosje në garën për Asamble dhe doli kandidati më i votuar. Madje, Vitia ishte asamblisti më i votuar në Kosovë.Për nga aktivitetet e përbashkta dhe puna në Komunën e Prishtinës prej katër vitesh, ai është parë si njeri i afërt me Shpend Ahmetin.Por, Vitia ka miqësi edhe me kryetarin aktual të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, për të cilin kishte thënë se është “njeri i mrekullueshëm”.

Aktivisti 44-vjeçar e kishte quajtur “shok të së ardhmes” kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, i cili mungoi sot në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të organizatës, pas kritikave që mori të mërkurën, në një prononcim televiziv rreth ndodhive të fundit në Lëvizje.Këshilli i Përgjithshëm i Vetëvendosjes vendosi sot që të shpallen zgjedhjet për kryetar të partisë.

Njëri nga themeluesit e VV-së e deshifron mesazhin e Albin Kurtit: Edhe në një rast e pati me Molliqajn!

Njëri nga themeluesit e Lëvizjes Vetëvendosje, Shkelzen Gashi në një shënim në Facebook edhe njëherë e ka komentuar letrën e Albin Kurtit.Gashi në Facebook ka theksuar se Kurti në mënyrë indirekte e ka goditur Molliqajn edhe te pjesa ku flet për hapjen e dyerve të VV-së për njerëzit e ditur.Shënimi i plotë i Gashit:

Në letrën e Albinit më bëri përshtypje edhe një gjë: “…duhet t’i hapim portat e organizatës për njerëzit e dijshëm e të ndershëm të vendit e të Lëvizjes që duan të kontribuojnë. Pra, më shumë dije dhe nder, jo vetëm guxim. Sepse guximi pa dije dhe pa nder bëhet arrogancë e zullum”.Këtu, në mënyrë indirekte Albini i thotë ‘sekretarit organizativ’ — që në rrethana normale do të duhej të ishte maksimum asamblist komune — i padijshëm e i pandershëm, arrogant e zullumqar

Përmbyset rezultati zgjedhor në Istog, KQZ-ja nxjerrë fitues Haki Rugovën

Rezultati preliminar i cili është paraqitur nga KQZ ka gjasë të mos jetë ai i vullnetit të qytetarëve të Istogut.Burime në KQZ i kanë thënë Kohës Ditore se janë bërë gabime në administrim të rezultatit. Sipas të njëjtit burim kandidati i LDK-së, Haki Rugova ka fituar në Istog, me saktësisht 75 vota më shumë se sa kandidati i AAK-së, Gani Dreshaj.Një gjë të tillë e paralajmëroi edhe kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, i cili përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka thënë se AAK-ja po feston para kohe. Sipas tij, Haki Rugova i LDK-së është 55 vota përpara.

“LDK dhe Haki Rugova kanë fituar në Istog, ndërkaq AAK po feston para kohe. Sipas të dhënave tona, të bazuara në numërimin e çdo vote, Haki Rugova është 55 vota përpara”, ka shkruar Mustafa në Facebook.Nga ana tjetër, Gani Dreshaj ka shpallur tashmë fitoren, e AAK dhe simpatizantët e saj në Istog kanë nisur festën./Koha.net

Dreshaj i ofron Rugovës argëtim në Go Go Dance një javë pa pagesë

Pasi ka fituar garën për kryetar të Istogut, Gani Dreshaj i AAK’së nuk është sjellur aspak me arroganë ndaj kundërkandidatit humbës, Haki Rugovës të LDK’së.

Madje, ndonëse ky i fundit ende nuk e ka uruar për fitoren, është Dreshaj ai i cili ka një ofertë për kryetarin e derisontshëm të Istogut, Haki Rugovën.

Biznesmeni Dreshaj, i cili strpitizat e tij në Hamburg i quan institute që promovojnë kulturë amerikane dhe art të këtij vendi, i ka ofruar Haki Rugovës një javë argëtim pa pagesë në këto “institute”, me vallëzim Go Go Dance.

Por, kësaj oferte të favorshme, nuk i ka dhënë ende përgjigje Nënkryetari i LDK’së, Haki Rugova.

LDK’së i mbetet që pas Istogut ta humbas vetëm edhe Prapashticën

Dy bastionet e saj kryesore, Lidhja Demokratike e Kosovës i humbi si mos e më keq. Në vitin 2013, ishte VV ajo që ia mori Prishtinën, duke fituar Shpend Ahmeti si kryetar, pasi që mposhti kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa.

Prishtinën nuk arritën ta kthenin as në zgjedhjet e sivjetshme të 22 tetorit, pasi që Arban Abrashi humbi në garën ebalotazhit me 19 nëntor. E po në këtë ditë, LDK humbi zgjedhjet edhe në vendlindjen e themeluesit të saj, Ibrahim Rugovës, në Istog.

Megjithatë, partia e të moshuarve nuk e pranoi humbjen dhe pas një sërë ankesash, Istogu shkoi në rivotim. E rivotimi i mbajtur sot, ia rihumbi LDK’së Istogu, duke nxjerrë fitues Gani Dreshajn e AAK’së përball Haki Rugovës, i cili është edhe nënkryetar i LDK’së.

Më të humbur Istogun, LDK e cila udhëhiqet nga Isa Mustafa, ka ngelur pa humbur vetëm edhe në vendlindjen e këtij të fundit, në Prapashticë.

Por, LDK fuqishëm mbetet e bindur se Prapashtica ka për të mbetur bastion i tyre. Ndaj, vendimi që pritet të merret nga partia e të moshuarve është zhvendosja e “Jerusalemit” nga Istogu në Prapashticë, derisa edhe këtë të fundit ta humbasin.

DnV fton LDK-në dhe AAK-në të mos festojnë, mund të ketë befasi

Demokracia në Veprim ka vëzhguar edhe procesin e numërimit të votave në 43 vendvotime në Komunën e Istogut, ku është rivotuar për kryetar të komunës.Gjatë procesit të numërimit sipas DnV janë përfillur të gjitha procedurat e numërimit dhe gjithë procesi ka rrjedhur normalisht, përcjellë Klan Kosova.“Vendimet për shpalljen e votave të pavlefshme DnV i cilëson si të drejta. Përfaqësuesit e subjekteve politike dhe vëzhguesit e tyre nuk i kanë kontestuar rezultatet në vendvotimet të cilat DnV i ka vëzhguar”.

“Meqenëse numri i fletëvotimeve me kusht është më i lartë se sa diferenca e votave në mes të dy kandidatëve, DnV fton subjektet politike që të presin rezultatet zyrtare, të përmbahen nga festa dhe të presin numërimin e të gjitha fletëvotimeve”, thuhet më tej në komunikatë.

Tupanxhinjtë ia shohin ‘hajrin’ fitores së Dreshajt, ua vënë me mijëra euro në tupan! (FOTO/VIDEO)

Me t’u numëruar njëqind për qind të votave në Istog, ka nisur festa e qytetarëve të atjeshëm kur u dha lajmi se kandidati i AAK-së për të parin e kësaj komune kishte arritur të dal fitues i këtyre zgjedhjeve, shkruan GazetaBlic.Numër i madh i qytetarëve për orë të tëra shiheshin teksa po i afroheshin Dreshajt e po shkrepnin ‘selfie’ me të, e disa nuk ngurronin ta kapnin ngryk e ta përqafonin.Siç dimë të bëjmë vetëm ne për zgjedhje, as në Istog nuk munguan daullet e surlet, shkruan GazetaBlic.
Kamera e KosovaPress e cila po transmeton qe disa kohë drejtpërdrejt, ka kapur në një moment nga afër tupanin e njërit prej tupanxhinjve, ku shiheshin dy kartëmonedha me vlerë nga 500 euro, një tjetër në vlerë 100 euro, e mbi të një tjetër në vlerë 10 euro.

Siç duket kjo fitore e Dreshajt ka qenë një natë me fat për ta, pasi që një shumë e tillë e parave kërkon shumë mund për t’u fituar.Rezultatet preliminare të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, e kanë nxjerrë fitues Gani Dreshajn e AAK-së me 52 vota më shumë se kundër kandidati i tij nga radhët e LDK-së, Haki Rugova.

Ahmeti godet Visar Ymerin: Ike turpshëm, s’pate guxim të na shihje në sy!

Aktivisti i zëshëm i LVV-së, Valdrin Ahmeti në një shënim në Facebook e ka thumbuar liderin aktual të VV-së, Visar Ymeri për mos pjesëmarrje në seancë.Ai në një shënim në Facebook tha se “Visari sot nuk mori mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve qe te pakten per 3 vitet e kaluara kane ndjekur me perkushtim e vetemohim secilen detyre te shperndare nga Visari e vartesit e tij”.Shënimi i plotë:

Sot nuk pati 2 letra. Pati nje fjalim nga nenkryetarja Fatmire Kollçaku, dhe nje leter nga Albin Kurti.Poashtu pati edhe njehere nje komunikim te pasinqerte te Visar Ymerit. Komunikim permes fb-se. Pikerisht kur pritej nga Visari nje qasje unifikuese drejt zgjidhjeve te problemeve ne Levizje, ai nuk erdhi ne Keshill, por na tregoi permes fb-se se cfare mendonte.Ky komunikim i pasinqerte i Visarit me aktivistet e Levizjes eshte vazhdim i asaj qe filloi me deklaraten pas mbledhjes se kryesise ku doli ne konference dhe pa asnje sqarim tha se duhet te ndalen shkrimet e aktivisteve, anipse ato shkrime e komente ishin shprehje e shqetesimit te sinqerte te aktivisteve per ate qe po ndodhe ne Levizje.Ky komunikim i pasinqerte nga Visari vazhdoi edhe ne emisionin televiziv, ku aktivistet e Levizjes, per here te pare morren vesh qendrimet e Visarit per problemet e brendshme. Jo nga ndonje mbledhje e ndonje strukture te Levizjes, por nga emisioni televiziv.E sot, Visari, turpshem u mundua ta minoje mbledhjen e organit me te larte vendimmarres te Levizjes VETËVENDOSJE!, Keshillit te Pergjithshem.Visari sot nuk mori mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve qe te pakten per 3 vitet e kaluara kane ndjekur me perkushtim e vetemohim secilen detyre te shperndare nga Visari e vartesit e tij.Visari sot nuk morri mundin as te vinte e t’i zgjaste doren aktivisteve, e te jepte me te voglin sqarim per ato qe i kuptuam nga emisioni televiziv ku ishte.Duke pare emisionin e Visarit kam menduar qe Visari te pakten do te vinte ne keshill e te ballafaqonte mendimet me ata qe nuk pajtohet per gjerat qe nuk pajtohet.Por sot, me shume se diten e emisionit, Visari turpshem iku, per te hedhur balte mbi gjkthcka qe kemi ndertuar me vite ne Levizjen tone, bashke me te e gjithe te tjeret.Sot, Visari, turpshem tregoi qe ka vendosur te jete kryetari i nje klike te ‘te pushtetshmeve’ ne Levizje.Por poashtu sot u tregua qe Levizja nuk pranon shantazh e nuk dorezohet para asnje kercenimi dhe se nuk do te kete kurre ‘te pushtetshem’ te paprekshem.

Dreshaj: Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj

Fituesi raundit të tretë të zgjedhjeve në Komunën e Istogut, Gani Dreshaj nga radhët e AAK-së ka premtuar se do të jetë kryetar i të gjithë qytetarëve, pa asnjë dallim.Dreshaj, ka theksuar se Istogun do ta presin vetëm ditë të mira gjatë qeverisjes së tij.“Ju garantoj se Istogun e presin ditë të mira nën udhëheqjen tonë. Na qoftë puna e mbarë”, ka thënë Dreshaj, duke rikujtuar një deklaratë të më parshme ku citon se “Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj, apo jo? Ju pata thënë se sa herë të do Haki Rugova e mposhti në zgjedhje, apo jo?”
Ky është mesazhi i plotë i Dreshajt:Ju pata thënë se jam taksiratli e fitoj, apo jo?Ju pata thënë se sa herë të do Haki Rugova e mposhti në zgjedhje, apo jo?Këto i përkasin tani të kaluarës. Istogas të dashur, ju falënderojë përzemërsisht për besimin tuaj.
Ju premtoj se do të jem kryetar i të gjithëve, pa asnjë dallim.Ju garantoj se Istogun e presin ditë të mira nën udhëheqjen tonë. Na qoftë puna e mbarë!Rezultatet preliminare të KQZ-së e nxjerrin fitues Dreshajn, me 52 vota më shumë se sa kundërkandidati i tij nga radhët e LDK-së Haki Rugova i cili ka qeverisur Istogun në katër vitet e fundit. /Gazeta Blic/