Nuk do e besoni sa kushton një kapelë e Capital T

Është njëri ndër artistët më të angazhuar në projekte muzikore, shkruan Gazeta Blic.Për një kohë shumë të shkurtër ka lansuar dy projekte të mëdha e mjaft të pëlqyera ‘Infinit” ‘Yoko Ono’ dhe ‘I pakapshëm’, janë hitet e reperit që u priten goxha mirë nga publiku, të cilët kaluan një milionëshin e klikimeve.Por, përveç projekteve të shumta muzikore ai shquhet edhe për stilin e veçantë dhe disa detaje që e bën të dallohet nga të tjerët. Së fundmi, një kapelë e tij që na ka rënë në sy kap shifrën e 290 euro, që është shumë e shtrenjtë por e markës “Gucci”.

Më poshtë mund të shikoni, por siç duket artistët nuk e kanë problem për vlera të tilla, pasiçë punojnë vazhdimisht dhe kanë mbrëmje muzikore të shumta./GazetaBlic./

@truekapo wearin the @gucci Wool Hat with Tiger (290€) #capitalt #gucci

A post shared by What They Wearin (@whattheywearin) on

 

Zvicra Shet Ajër Nga Alpet, Lexo Sa Kush Për Një Shishe

Image result for Zvicra Shet Ajër Nga Alpet, Lexo Sa Kush Për Një Shishe

Një kompani zvicerane do të mbushë shishe me ajër të pastër nga Alpet zvicerane, e cila do t’ua shesë atë qytetarëve në zonat e ndotura, siç janë ato në Kinë dhe Indi.

Kjo kompani zvicerane do të kërkojë 20 dollarë për një shishe ajri që përmban më shumë se 120 inhalacione ose rreth 10 minuta përdorim,

Sipas të dhënave të kompanisë, ajri mblidhet nga vende të ndryshme në Alpet zvicerane, ndërsa produkti vjen me një maskë të bashkangjitur të frymëmarrjes.

“Ky produkt është për një popullsi që jeton në baza ditore me ndotje të tmerrshme që mund të shkurtojë jetën dhe të shkaktojnë probleme të mëdha shëndetësore. Një shishe ajri zviceran nuk është përgjigjja e problemeve të tyre, por është kaq e këndshme që ju të mund të thithni ajrin e pastër dhe të freskët, madje edhe me pak fjalë”, tha CEO i kompanisë, Denis Wur.

Ai tha se pret që kompania e tij të bëhet “një lojtar i madh në tregun e ri të ajrit” dhe njoftoi se shitjet e para tashmë janë bërë.

Sipas kompanisë, ajri mblidhet nga vende të ndryshme rreth Alpeve zvicerane dhe ngjesh në një kuti aerosoli. Ajo vjen me një maskë fytyre të bashkangjitur për të ndihmuar me frymëmarrjen, shkruan thelocal, përcjell Telegrafi.

Ëurr tha se priste që kompania e tij e re të bëhej “një lojtar i madh botëror në tregun e ajrit të ri breathable”, duke konfirmuar se grumbullimi i parë i urdhrave ishte përfunduar tashmë. Ai shtoi se kompania po kërkon investitorë për të lehtësuar rritjen e saj të shpejtë.

Njerëzit në Zvicër mund të ndihen “të hutuar” nga koncepti i ajrit në shishe “pasi ato tashmë mund të marrin ajër të pastër dhe të freskët, thjesht duke hapur derën”, tha Wurr.

Kompania po ashtu synon tregun evropian të udhëtarëve.

“Kam dëgjuar se nëntoka e Londrës ishte mbi 35 gradë këtë verë, unë jam i sigurt se ata do të duan një frymë ajri të pastër dhe të freskët atje, unë e di se çfarë është sikur hunda juaj të mbërthyer në sqetull e dikujt tjetër në tub”, tha Wurr .

Ai shpjegoi se rezultatet e turistëve kinezë në Alpet zvicerane blejnë ajër të pastër, që është “sigurisht një nga arsyet kryesore pse ata vijnë në Zvicër në pushime”.

“Kina tashmë bleu ajrin nga Kanadaja dhe Australia, ne ndjehemi se ajri zviceran alpine është akoma më i mirë”.

Nuk është hera e parë që ajri zviceran ka qenë në shitje. Në shkurt një kompani tjetër filloi të transportonte $ 167 dollarësh të ajrit të freskët nga Alpet Zvicerane anembanë botës për ata që kishin nevojë për ajër të pastër.

Ajri i freskët magjik merret direkt nga një “vend i fshehtë” në Alpet zvicerane, tha kompania./Telegrafi/

Kërkohen protesta kundër skandalit të Haradinajt!

Rreth dy javë më parë është vrarë lideri serb në Mitrovicë, Oliver Ivanoviq. Të gjithë e dënuan rastin e vrasjes së tij, derisa kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj për të nderuar atë, ka mbajtur një minutë heshtje në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, duke shkaktuar një skandal në Kosovë.

Ky veprim i qeverisë u kritikua mjaftë shumë, duke e parë si të panevojshëm për të nderuar një person që ishte i akuzuar për krime ndaj shqiptarëve.

Ky gjest i tij i preku më së shumti nënat shqiptare të cilave ju kanë vrarë bijtë e tyre nga bashkëkombësit e Oliver Ivanoviqit, duke e quajtur verimin e Haradinajt edhe skandal.

Por, a mund të këtë dhe a duhet të protestohet kundër Qeverisë për shkak të nderimit të të dënuarit për krime ndaj shqiptarëve, njohësit e zhvillimeve politike thonë se protestat janë të nevojshme dhe të arsyeshme.

Image
Bajram Gecaj
FOTO GALERI
Kështu, zyrtari i LDK-së, Bajram Gecaj thotë se ato duhet të protestojnë, madje edhe me ashpër se sa kur është protestuar për Jabllanoviqin.

“Duhet të protestohet më ashpër se sa për Jabllanoviqin, por natyrisht në mënyrë paqësore”, thotë Gecaj për “Bota sot”.

Mbajtja e protestave, e nevojshme dhe arsyeshme

Ndërkaq njohësi i çështjeve politike, Leon Duhanaj thotë se në Kosovë çdoherë ka hapësirë për protesta, por që ato duhet të bazohen në problemet që aktualisht ka shoqëria.

Image
Leon Duhanaj
FOTO GALERI
“Mendoj që në shoqërinë kosovare, çdoherë ka hapësirë dhe nevojë për protesta. Por, protestat duhet të jenë të bazuara në problemet reale që ka shoqeria dhe, të mos jenë të ndikuara politikisht. Në të kaluarën, kemi patur organizime protestash, madje edhe demonstrata të dhunshme , të organizuara nga LVV-ja, për interesat e saja politike. Madje ajo ka ndikuar negativisht edhe që qytetarët të organizohen”, thotë Duhanaj.

Ai thotë se protesta nuk po organizohen kohët e fundit për shkakun se partitë po merren më së shumti me veten e tyre.

“Tani ka kohë që partitë edhe VV po merren me veten e tyre. Në këtë kontekst, është e nevojshme edhe e arsyeshme sidomos pas shumë ngjarjeve në politikën kosovare, që të ketë protesta. Por, ato duhet të burojnë nga vetë shtresat qytetare dhe të jenë të argumentuara mirë. Një formë të tillë të protestave, une do t’i quaja protesta konstruktive, të cilat kishin me pas rol pozitiv dhe konstruktiv ne korrigjimin e politikave qeveritare”, thekson analisti Duhanaj.

Image
Faton Mehmeti
FOTO GALERI
Haradinaj ka fyer gjithë shqiptarët

Duke u lidhur me nderimin që kryeministri Haradinaj i kishte bërë Oliver Ivanoviqit, duke kërkuar një minutë heshtje për të, analisti politik Faton Mehmeti thotë se Haradinaj ka fyer të gjithë shqiptarët.

“E vlerësoj servilizëm aktin e mbajtjes së heshtjes për Ivanoviçin, njeriun që ka bërë krime kundër shqiptarëve. Andaj, Ramushi ka fyer të gjithë shqiptarët, në veçanti ata që kanë pësuar nga Ivanoviçi. Nuk habitem nga veprimet e Ramushit, i cili për të ardhur në pushtet përdori kriminelët serbë të veriut”, thotë Mehmeti.

Ai thotë më tutje, se kryeministri Haradinaj i është përulur një njeriu që i ka bërë shumë të këqija shqiptarëve.

“Ramushi u përulë përpara njeriut që ka bërë thirrje kundër Kosovës, njeriut që shqiptarëve iu ka bërë shumë të këqija.Pas ketij veprimi duhet të jep dorëqje qeveria, pasi s’po mbron interesat e vendit. Kjo është qeveri antikombëtare e cila po rrezikon shumë vendin.Të mbashë minutë heshtje për Ivanoviçin, do të thotë të nderosh kriminelin”, thekson Mehmeti për “Bota sot”.

Blerta Deliu alivanoset nga ajri i ndotur, mendoi që ishte gaz lotsjellës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK’së, Blerta Deliu, ka shprehur shqetësimin për gjendjen e ajrit në Prishtinë.

Si aktore që është, ajo së bashku me vajzën e saj, kanë vënë maska dhe kanë publikuar një foto nga vetura në rrjetet sociale.

Deputetja aktore Deliu, duket se gjendjen e artit dhe faktorët e ndotjes nuk i ka të qartë. Madje, ajo është alivanosur në një moment duke menduar se gjendja alarmanete e ajrit është pasojë e gazit lotsjellës nga opozita.

Por, pa kaluar shumë kohë, ka qenë vajza që e ka njoftuar Deliun se ajri është ndotur si pasojë e përdorimit të qymyrit dhe e veturave, një prej të cilave po e voziste edhe ajo.

Pas kësaj, Deliu është këndellur dhe ka vazhduar vozitjen e veturës me maskë në fytyrë

PDK në Qendër deklarohet rreth përplasjeve të partisë në Skenderaj

Përplasjet e fundit në degët e Partisë Demokratike në Kosovës (PDK) në Skenderaj, duket se nuk i kanë bërë aq shumë përshtypje strukturave të kësaj partie në Qendër.

Përplasjet e fundit në degët e Partisë Demokratike në Kosovës (PDK) në Skenderaj, duket se nuk i kanë bërë aq shumë përshtypje strukturave të kësaj partie në Qendër.

Deri më tani nuk është caktuar asnjë takim i PDK-së në Qendër që t’i diskutojë zhvillimet e fundit atje.

Sekretari i PDK-së, Basri Musmurati, ka thënë se përplasjet e degëve të PDK-së në Skenderaj janë punë e tyre.

“Punë të tyre janë ato”, ka thënë sekretari i PDK-së.

I pyetur nëse PDK në Qendër ka diskutuar rreth përplasjeve që po ndodhin atje, ai ka thënë se nuk kanë mbajtur takim të tillë.

“Nuk kemi bërë takim që të merremi me këtë punë”, ka thënë tutje ai.

Për më tepër, degët e PDK-së në Skenderaj kanë nisur përplasjen për shkak të mosmarrëveshjeve mes ish-kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, dhe deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu.

E gjithë kjo erdhi kur kryetari i degës, Sami Lushtaku, shkarkoi nga detyra e nënkryetarit Bekim Haxhiun dhe shtatë anëtarë të kryesisë, me arsyetimin se janë të papërgjegjshëm rreth punëve të partisë.

Madje përplasja mes tyre kishte shkuar deri në atë masë, saqë Lushtaku e kishte quajtur “zagar” Haxhiun.

“Toka është e sheshtë, NASA po fsheh Zotin”

“Toka është e sheshtë, NASA po fsheh Zotin”

Në mes të nëntorit të vitit të kaluar, ashtu siç e do tradita u mblodhën në konferencën vjetore ndërkombëtare njerëz të një komuniteti “shkencor” që besojnë se Toka nuk është e rrumbullakët, por e sheshtë.

Sipas tyre, Toka e rrumbullakët është një përrallë dhe në të vërtetë shtëpia jonë është e sheshtë dhe akujt në Polin e Veriut dhe Antarktida në jug na mbrojnë që të mos rrëzohemi prej saj, transmeton TCh.

Megjithëse ka me mijëra foto e filmime nga hapësira që provojnë se Dielli është qendra e sistemit tonë, ata parashtrojnë idetë e tyre kundër modelit heliocentrik dhe për të shmangur pyetjet e vështira të kundërshtarëve, diskutimet i zhvillojnë në forume të mbyllura në internet.

Pyetja që ngrenë “ithtarët” e Tokës së sheshtë është se përse NASA dhe të tjerët e fshehin faktin që planeti ynë është një disk? Përgjigjet hipotetike janë të shumta, ndërsa së fundmi atyre u shtohet edhe një tjetër.

“NASA kërkon të fshehë Zotin duke folur për një sistem heliocentrik, pra me Diellin në qendër dhe planetët që rrotullohen rreth tij, kur në fakt është e kundërta”, thuhet në deklaratën e këtij komuniteti dhënë për This Week.

KREATIVITETI I KOPJIMIT TË STUDENTËVE TË UP-SË

Kreativiteti i kopjimit të studentëve të UP-së

Studentët e Universitet të Prishtinës, mundohen të gjejnë mënyra të ndryshme të kopjimit.

Së fundit një metodë shumë kreative është bërë e ditur nga profesoresha e Universitetit të Prishtinës, në Fakultetin e Arkitekturës, Eliza Hoxha.

Ajo ka postuar një foto në llogarinë e saj në Facebook, ku shihet se si studentët kanë krijuar një imazh të njëjtë të shishes të një brendi kosovar të ujit në Kosovë.

“E pifshi për shnet jo, po për dije” .Kreativiteti pa kufij kur vjen puna me kopiju n’provim… Urbanizimi ujeeeee’, ka shkruar Hoxha në Facebook.

“E pifshi per shnet jo, po per dije”

Kreativiteti pa kufij kur vjen puna me kopiju n’provim…

Urbanizimi ujeeeee

Milaim Zeka s’e di cili është kontinenti më i madh, ndërsa mendon se Doruntinën e ka sjellë Kadareja

Deputeti i Nismës në Kuvendin e Kosovës Milaim Zeka, i njohur për natyrën e tij të vrullshme, së fundmi ka qenë i ftuar në emisionin e Luana Vjollcës në Top Chanel “Shiko kush LUAN”.

Deputeti, si të gjithë mysafirët në emisionin e Vjollcës, është bërë pjesë i shumë lojërave, ku njëra ndër to ishte edhe “O Pas, o Plas”.

Për shembull, në pyetjen se cili është kontinenti më i madh në botë, ai u përgjigj “Afrika”!.

Përveç kësaj, ai nuk e dinte se “Kush e ka sjellë Doruntinën”. Ai mendonte se Doruntinën e ka sjellë Ismail Kadare.

Për më shumë shikoni videon e mëposhtme.

Tjetër tragjedi në Maqedoni, digjet nëna me djalin 17 vjeçar

Një tragjedi tjetër ka tronditur Maqedoninë. Një grua është djegur me djalin e saj 17 vjeçar, në zjarrin që shpërtheu në një shtëpi rreth orës 04:00 të mëngjesit në Deveani në Manastir.Babai i familjes u shpëtua nga zjarri, i cili ishte në banjë që ndodhej jashtë shtëpisë, në kohën e shpërthimit të flakëve.Zjarrfikësit nga Manastiri ndërhyn me 2 automjete dhe 5 zjarrfikës.

Inspektimi i prokurorit publik është në proces dhe shkaqet e zjarrit do të përcaktohen më tej, raporton Almakos